iPhone Hoparlörü Nasıl Kullanılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, bir telefon konuşması sırasında telefonunun ses seviyesini yükseltmek için iPhone’unun hoparlör işlevini nasıl kullanacağını öğretir. iPhone’unun hoparlörünü bir arama sırasında açabilir veya bir arama başlattığında veya arama geldiğinde hoparlörü açmak için iPhone’unun ayarlarını değiştirebilirsin. Ne yazık ki bir videonun veya ses mesajının ses seviyesini yükseltmek için hoparlörü kullanamazsın.

Makalenin 1.Yöntemi:
Hoparlörü Arama Sırasında Açmak

 1. 1
 2. 2
  Kişiler sekmesine dokun. Ekranın en altındadır. iPhone’unun kişilerinin bir listesi açılır.
  • Bir numarayı elle tuşlamak istersen bunun yerine Klavye ⋮⋮⋮ sekmesine dokun.
 3. 3
  Bir kişi seç. Aramak istediğin kişiyi bulana kadar aşağı kaydır, ardından onun adına dokun. Kişinin sayfası açılır.
  • Tuşlama yapıyorsan aramak istediğin numarayı gir.
 4. 4
  Aramayı başlat. Sayfanın en üstüne yakın bir yerde bulunan telefon ahizesi şekilli ara butonuna dokun, ardından açılır menüde tekrar ara seçeneğine dokun.
  • Bir numara tuşladıysan ekranın en altındaki yeşil renkli ara butonuna dokunman yeterli olur.
 5. 5
  iPhone’u kendinden en az 50 cm uzak tut. Arama başlar başlamaz ekranın açık kalması için iPhone’un yeteri kadar uzakta olduğundan emin olman iyi olur.
  • iPhone’u yüzüne yakın tutmak ekranın kapanmasına neden olur.
 6. 6
  Hoparlör’e dokun. Bu, arama butonu takımının sağ üst köşesindedir. Dokununca iPhone’unun hoparlörü açılır; böylece telefonu yüzünden uzak tutup konuşabilirsin ve karşındakini dinleyebilirsin.
  • iPhone’unun tuş takımı hâlâ ekrandaysa gizlemek ve arama butonlarını göstermek için sağ alt köşedeki Gizle’ye dokun.
  • Bir Bluetooth hoparlöre (arabanın hoparlörü gibi) bağlıysan hoparlör simgesine tıklayınca ekranın en altında açılır bir menü çıkar; burada iPhone’unun hoparlörüne geçmek için Hoparlör’e dokunman gerekir.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Hoparlörü Tüm Aramalar İçin Açmak

 1. 1
 2. 2
 3. 3
  Erişilebilirlik’e dokun. Bu seçenek, ekranın en altına yakın bir yerdedir.
 4. 4
  Aşağı kaydır ve Arama Ses Yolu’na dokun. Sayfanın en altına yakın bir yerde bulunan ikinci büyük seçenek grubunun en altındadır.
 5. 5
  Hoparlör’e dokun. Bu seçenek, "Arama Ses Yolu" menüsünün en altındadır. Hoparlör’ün solunda bir işaret iminin belirdiğini görüyor olman gerekir; bu, varsayılan arama sesi seçeneğinin hoparlör olduğunu gösterir.
  • Bu seçenek etkinken gelen veya giden aramaların hepsi hoparlörü kullanır. Arama esnasında hoparlör’e dokunarak hoparlörü kapatabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • iPhone’un Görsel Sesli Mesaj kullanıyorsa Telefon uygulamasından sesli mesajı dinlemek için hoparlörü kullanabilirsin. Bunun için Telefon uygulaması ekranının sağ alt köşesindeki Sesli Mesaj sekmesine dokun, bir sesli mesaj seç, Hoparlör’e dokun, ardından Oynat’a dokun.
 • Araç kullanırken veya başka bir işle meşgulken Hoparlör'ü kullanmak, dikkatini yoldan tamamen almadan konuşabilmek için iyi bir yoldur.
Reklam

Uyarılar

 • Hoparlörü halka açık alanlarda veya sessiz yerlerde kullanmaktan kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam