iPhone'da Veri Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana iPhone’unun, veri istatistiklerini en son sıfırladığın zamandan sonraki veri kullanımını görüntülemeyi öğretir.

Makalenin 1.Yöntemi:
iPhone’unun Dâhilî Özelliklerini Kullanmak

 1. 1
  Ayarlar’ı aç. Muhtemelen Ana Ekran'da bulabileceğin, üzerinde dişliler olan gri bir uygulamadır.
 2. 2
  Hücresel’e dokun. Bu seçenek "Ayarlar" sayfasının en üstüne yakın bir yerdedir.
 3. 3
  "Hücresel Veri Kullanımı" bölümünü görüntülemek için aşağı kaydır. Bu başlığın altında iki seçenek görürsün: Veri kullanımı istatistiklerini sıfırladığından bu yana kullanılan tüm verileri gösteren "Şu Anki Dönem" ve operatörünün kapsama alanı dışındaki (uluslararası seyahat gibi) veri kullanımını gösteren "Şu Anki Dönemde Dolaşım".
  • "Şu Anki Dönem" verisi, ödeme döngüne göre otomatik olarak sıfırlanmaz. Veri kullanımı istatistiklerini sayfanın en altındaki İstatistikleri Sıfırla’ya dokunarak sıfırlayabilirsin.
  • Veri, farklı hücresel operatörlerde ve veri planlarında farklı şekilde listelenebilir. "Şu Anki Dönem"i göremiyorsan veri kullanımını görüntülemek için operatörünün adının bulunduğu başlığın altındaki Kullanım’a dokun.
 4. 4
  Hücresel Veri kullanan uygulamaların listesini görmek için aşağı kaydır. Bunlar "HÜCRESEL VERİ" başlığının altında listelenir; sağ tarafında yeşil bir anahtar bulunan tüm uygulamalar veri kullanabilir.
  • Bir uygulamanın altındaki sayı, o uygulamanın "Şu Anki Dönem" en son ne zaman sıfırlandıysa o zamandan beri kaç kilobayt (KB), megabayt (MB) veya gigabayt (GB) kullandığını gösterir.
  • "Sistem Hizmetleri", "Hücresel Veri"nin altında görünüyorsa bu, telefonunun özelliklerinin ne kadar veri kullandığını gösterir. Özelliklerin listesini ve her birinin ne kadar veri kullandığını görmek için Sistem Hizmetleri’ne dokun.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Operatöründen Bilgi Talep Etmek

 1. 1
  Operatörünün veri hattını ara. Veri kullanımını Ayarlar’ından kontrol etmek ne kadar veri kullandığını gösterse de sınırının ne olduğunu göstermez ve bazen tarih ve ölçüm, operatörünün verileriyle ters düşebilir. Aylık sınırına ulaşmana ne kadar kaldığını, Telefon uygulamasına operatörünün kodunu girerek hızlıca kontrol edebilirsin:
  • Turkcell - *100#’yi tuşla ve "Ara" butonuna dokun. Mevcut ödeme dönemi için tüm kullanım detaylarını gösteren bir metin mesajı alırsın.
  • Vodafone - "INTERNET SORGU" yazıp 7000’e kısa mesaj gönder. Mevcut ödeme dönemi için tüm kullanım detaylarını gösteren bir kısa mesajı alırsın.
  • Türk Telekom - "KALAN" yazıp 5555’e kısa mesaj gönder. Mevcut ödeme dönemi için tüm kullanım detaylarını gösteren bir kısa mesajı alırsın.
 2. 2
  Operatörünün uygulamasını App Store’dan indirmeyi bir düşün. Çoğu hücresel veri operatörü, iPhone’una indirebileceğin bir uygulamaya sahiptir; uygulamayı indirince veri kullanımını ve paket bilgini uygulamadan görebilirsin.
 3. 3
  Operatörünle doğrudan iletişime geç. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramazsa operatörünün destek hattını arayarak veya operatörünün yerel mağazasına giderek ne kadar veri kullandığını ve mevcut dönemde ne kadar verin kaldığını sorabilirsin. Bu sayede, faydalı olacağını düşünürsen paketini de yükseltebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Hücresel Kullanım; İnternet’te gezinme, e-posta işlemleri ve daha fazlası için operatörün tarafından sağlanan veriden ne kadar kullandığını gösterir; bir Wi-Fi ağında ne kadar veri kullandığını göstermez.
 • Belli bir zaman diliminde ne kadar veri kullandığını hesaplamak için İstatistikleri Sıfırla butonuna dokun ve o noktadan itibaren kullandığın veriyi belli bir zamanda kontrol et.
 • Bağlantı Noktası Verisi, iPhone’unun Kişisel Erişim Noktası özelliğiyle başka bir cihaza bağlıyken kullandığı veridir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam