Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Ortak yazar: Laura Marusinec, MD

Kabızlık yeni doğan bebeklerde ciddi bir sorun olabilir. Tedavi edilmediğinde ameliyat gerektirebilecek bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Yeni doğan bir bebekte kabızlık aynı zamanda daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu nedenle yeni doğan bebeğinde kabızlığı tespit ve tedavi etmeyi bilmek çok önemlidir. Neyse ki bebeğinde kabızlığı gidermek için alabileceğin birçok önlem vardır.

Makalenin 1.Yöntemi:
Belirtileri Tespit Etmek
Düzenleniyor

 1. 1
  Bebeğinin bağırsak hareketleri sırasında acı çektiğine dair işaretleri gözlemle. Bebeğinin, tuvaletini yapmaya çalışırken acı çektiğini gözlemlersen bu kabızlık belirtisi olabilir. Bebeğin tuvaletini yaparken yüzünde acılı bir ifade olup olmadığına, sırtını eğip bükmediğine veya ağlayıp ağlamadığına bak. [1]
  • Ancak unutma ki bebekler karın kasları gelişmediği için bağırsak hareketleri sırasında genellikle zorlanırlar. Bebeğin birkaç dakika zorlanıp sonrasında normal bir şekilde dışkılıyorsa o zaman her şey yolunda demektir.
 2. 2
  Bebeğinin bağırsak hareketlerini takip et. Yeni doğan kabızlığının bir belirtisi de bağırsak hareketleri sırasında uzun bir zaman olmasıdır. Endişe ediyorsan bebeğinin tuvaletini en son ne zaman yaptığını hatırlamaya çalış.[2]
  • Bebeğinin kabız olmasından endişe ediyorsan tuvaletini yaptığı zamanı bir kenara not et.
  • Bebeklerin bağırsak hareketleri sırasında birkaç gün geçmesi nadir görülen bir durum değildir. Bebeğin beş günden sonra hâlâ tuvaletini yapmadıysa bu endişelenmen için yeterli bir neden olabilir ve doktorunla irtibata geçmen gerekir.[3]
  • Bebeğin iki haftalıktan küçükse ve tuvaletini yapmayalı iki üç günden fazla olduysa doktorunla irtibata geç.
 3. 3
  Yeni doğan bebeğinin dışkısını incele. Bebeğin dışkılamasına rağmen kabızlıktan muzdarip olabilir. Bebeğinin kabız olup olmadığını anlamak için dışkısında şu özellikleri ara:[4]
  • Ufak, taşlaşmış dışkı.
  • Koyu renkli, siyah ya da gri dışkı.
  • Neredeyse hiç nem içermeyen kuru dışkı parçaları.
 4. 4
  Dışkıda veya bebek bezinde kan var mı diye bak. Bebeğin sertleşen dışkıyı çıkarmaya çalışırken hassas rektal duvarda ufak bir yırtık oluşmuş olabilir.
  Advertisement

Makalenin 2.Yöntemi:
Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlığı Tedavi Etmek
Düzenleniyor

 1. 1
  Bebeğinin sıvı alımını artır. Kabızlık genellikle sindirim kanalında sıvı eksikliğinden kaynaklanır. Her iki saatte bir olacak şekilde normalde verdiğinden daha sık anne sütü veya mama ver.
 2. 2
  Gliserin fitili kullan. Beslenme değişikliği etkili olmazsa gliserin fitili kullanabilirsin. Bu, bebeğin anüsüne nazikçe yerleştirilir ve dışkının kayganlaşmasına yardımcı olur. Ancak bunlar nadiren kullanılmalıdır ve öncelikle bebeğinin doktoruna danışmadan fitili kullanmaman gerekir.[5]
 3. 3
  Bebeğine masaj yapmayı dene. Bebeğinin karın bölgesine, göbek deliği çevresine dairesel hareketlerle masaj yapmayı dene. Bu, bebeğinin biraz rahatlamasına ve bağırsak hareketinin başlamasına yardımcı olabilir.
  • Bebeğinin bacaklarını bisiklete biner gibi çevirip işe yarayıp yaramadığına bak.
 4. 4
  Bebeğine ılık bir banyo yaptır. Bu, bebeğinin dışkının dışarı çıkmasını sağlayacak kadar gevşemesine yardımcı olabilir. Ayrıca bebeğinin karnına ılık bir el bezi de koyabilirsin.[6]
 5. 5
  Doktorunla görüş. Bu tedavilerin hiçbiri bebeğinin kabızlığını gidermezse onu hemen doktora götürmelisin. Kabızlık bağırsak tıkanıklığına neden olabilir ve bu ciddi bir sağlık sorunudur. Yeni doğan bir bebekte kabızlık başka ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Doktor bebeğini muayene ettikten sonra kabızlığı giderecek bir ilaç yazabilir.
 6. 6
  Ciddi bir durumda acile git. Kabızlık başka belirtilerle bir araya geldiğinde ciddi bir sorun olabilir. Rektal kanama ve/veya kusma bağırsak tıkanıklığının işareti olabilir ve bu hayati tehlikesi olan bir durumdur. Bebeğinde kabızlıkla birlikte bu belirtilerden biri varsa hemen acile git.[7] Diğer endişe verici belirtiler arasında şunlar bulunur:
  • Aşırı uyku hâli veya huzursuzluk
  • Karında şişlik veya sertlik
  • İştah azalması
  • İdrarda azalma
  Advertisement

UyarılarDüzenleniyor

 • Bebeğinde kabızlığı tedavi etmek için bir sağlık profesyonelinin onayı olmadan kabızlık giderici ilaç veya lavman kullanma.
Advertisement

About this wikiHow

Bu makale ortak yazarlarımızdan biri olan Laura Marusinec, MD ile ortaklaşa yazılmıştır. wikiHow makalelerinin ortak yazarları içeriğimizin mümkün olduğunca tam ve kapsamlı olmasını sağlamak için editörlerimizle yakın bir şekilde çalışırlar.
Kategoriler: Sağlık

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Advertisement