Yönlendiriciye Nasıl Erişilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana yönlendiricinin ayarlarına İnternet’ten nasıl erişebileceğini öğretir. Bir yönlendiricinin ayarlarına erişmek için bir bilgisayara ihtiyacın olur.

Makalenin 1.Kısmı: Yönlendiricinin Adresini Bulmak (Windows)

 1. 1
  Bilgisayarının İnternet’e bağlı olduğundan emin ol. Bilgisayarın yönlendiricinin ağına bağlıyken yönlendiricinin adresini bulmak için bilgisayarının ayarlar kısmını kullanabilir ve yönlendiricinin ayarlar sayfasını açabilirsin.
  • Kablosuz bağlantın doğru çalışmıyorsa yönlendiriciye doğrudan bağlanabilirsin.
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
  Ağ özelliklerinizi görüntüleyin’e tıkla. Sayfanın en altına yakın bir yerdedir; ama bu seçeneği görebilmek için sayfayı aşağı kaydırman gerekebilir.
 6. 6
  "Varsayılan ağ geçidi" başlığının yanındaki numarayı not al. Bu, yönlendiricinin ayarlarına İnternet üzerinden erişmek için kullanacağın adrestir.
  Reklam

Makalenin 2.Kısmı: Yönlendiricinin Adresini Bulmak (Mac)

 1. 1
  Bilgisayarının İnternet’e bağlı olduğundan emin ol. Bilgisayarın yönlendiricinin ağına bağlıyken bilgisayarının ayarlar kısmını kullanarak yönlendiricinin adresini bulabilir ve yönlendiricinin ayarlar sayfasını açabilirsin.
  • Kablosuz bağlantın doğru çalışmıyorsa yönlendiriciye doğrudan bağlanabilirsin.
 2. 2
 3. 3
  Sistem Tercihleri’ne tıkla. Bu seçenek Apple açılır menüsünün en üstüne yakın bir yerdedir.
 4. 4
  ’a tıkla. Sistem Tercihleri sayfasında yer alan Dünya şekilli bir simgedir.
 5. 5
  Gelişmiş’e tıkla. Bu buton sayfanın ortasındadır.
 6. 6
  TCP/IP sekmesine tıkla. Bunu Gelişmiş penceresinin en üstüne yakın bir yerde bulursun.
 7. 7
  '"Yönlendirici:" başlığının yanındaki numarayı not al. Bu, yönlendiricinin ayarlarına İnternet üzerinden erişmek için kullanacağın adrestir.
  Reklam

Makalenin 3.Kısmı: Yönlendiricinin Ayarlarına Erişmek (Windows ve Mac)

 1. 1
  Bir web tarayıcısı aç. Yönlendiricinin ayarlarına erişmek için İnternet’e girmelisin.
 2. 2
  Yönlendiricinin adresini gir. Yönlendiricinin adresini tarayıcının adres çubuğuna yaz ve Enter’a bas. Bu seni yönlendiricinin sayfasına götürür.
 3. 3
  İstenirse yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını gir. Yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını ayarlamadıysan kullanıcı adı ve parola için muhtemelen "admin" ve "password" yazarsın.
  • Varsayılan kullanıcı adı ve parola hakkında daha fazla bilgi edinmek için yönlendiricinin kullanma kılavuzuna bak.
  • Yönlendiricinin parolasını ve/veya kullanıcı adını değiştirdiysen ama ne olduğunu hatırlamıyorsan yönlendiricini fabrika ayarlarına döndürebilirsin.
 4. 4
  Yönlendiricinin ayarlarını incele. Tüm yönlendiricilerin sayfaları birbirinden biraz farklıdır; ama aşağıdaki bilgiyi genelde her yönlendirici sayfasında bulabilirsin:
  • Ayarlar – Parola ve mevcut bağlantı hızından bağlantının kullandığı güvenlik türüne kadar yönlendiricinin ayarlarını görüntüle.
  • SSID – Ağının adıdır. Bu, Wi-Fi ağına bağlanırken hem sana hem de başkalarına görünen isimdir.
  • Bağlı Cihazlar – Ağına bağlı olan cihazların ve yakında bağlanmış olan cihazların bir listesini görüntüle.
  • Ebeveyn Kontrolleri – Yönlendiricinin ebeveyn ayarlarını incele; cihazlar için belirlenmiş zaman sınırlamaları veya engellenmiş siteler gibi.
 5. 5
  Kablosuz ağının adını değiştir. "SSID" alanını değiştirmek kablosuz ağın adını değiştirir. Bunu yapınca, bağlı olan cihazların bağlantılarının kesileceğini ve cihazları yeni adlandırılmış olan ağa bağlaman gerekeceğini unutma.
  • Bunu yapmak için genelde yönlendiricinin Ayarlar sayfasını açman gerekir.
 6. 6
  Kablosuz ağını güvenli hâle getir. Modern yönlendiricilerin çoğu birden fazla kablosuz şifreleme tipini destekler. Ağ anahtarının güvenliğinden emin olmak için WPA2 kullan.
  • Parolayı değiştirirsen parolada harf, sayı ve sembolleri bir arada kullan. Parolanda kişisel bilgilerini (doğum tarihin gibi) kullanma.
 7. 7
  Yönlendiricine yeni bir kullanıcı adı ve parola ata. Bunu bir sonraki sefer yönlendiricine erişirken kullanırsın. Yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adı ve parolası hiç güvenli değildir; çünkü ağına bağlı olan herhangi biri ayarlara erişebilir ve ağının güvenliğini tehlikeye atabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Yönlendiricinin arayüzü diğer yönlendiricilerinkinden farklı görünür; özellikle de kablosuz İnternet sağlayıcının ayarlarına bağlı olarak. Yönlendiricinin sayfasını keşfetmeye hazır ol.
Reklam

Uyarılar

 • Yönlendirici ayarlarını değiştirirken dikkatli ol. Bir ayarın ne işe yaradığını bilmiyorsan onu öylece bırakmak en iyisidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam