Ubuntu Yazılımı Nasıl Kaldırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi ile Ubuntu Linux işletim sistemli bir bilgisayardan bir yazılımı nasıl kaldıracağını ve ayrıca Ubuntu'yu bilgisayarından nasıl kaldıracağını öğreneceksin. Bilgisayarında hem Linux hem de farklı bir işletim sistemi varsa bunun yerine Ubuntu Linux bölümünü silebilirsin.

Makalenin 1.Yöntemi:
Programları Terminal ile Kaldırmak
Düzenleniyor

 1. 1
 2. 2
  Şu anda kurulu olan programların listesini aç. Terminal'e dpkg --list yazıp Enter tuşuna bas.
 3. 3
  Kaldırmak istediğin programı bul. Programın adı yerine program dosyasının resmi adını not etmen gerekir (örneğin AVG Antivirüs yerine "avg.exe").
 4. 4
  "apt-get" komutunu gir. Terminal'e sudo apt-get --purge remove program yaz. Yazarken "program" yerine programın gerçek adını kullandığından emin ol ve yazdıktan sonra Enter tuşuna bas.
 5. 5
  Kök dizin (root) şifreni gir. Ayrıcalıklı kullanıcı (superuser) şifreni girip Enter tuşuna bas.
 6. 6
  Silme işlemini onayla. y yazıp Enter tuşuna bas. Program kendiliğinden bilgisayardan silinmeye başlayacak. Tamamlandığında, Terminal'i kapatabilirsin.
  • Programın boyutuna bağlı olarak bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir.
  • Programı apt-get komutunu kullanarak düzgün bir şekilde kaldıramadıysan bunun yerine sudo aptitude remove program komutunu dene.
  Advertisement

Makalenin 2.Yöntemi:
Programları Ubuntu Yazılımı ile Kaldırmak
Düzenleniyor

 1. 1
  Ubuntu Yazılımı'nı aç. Uygulama simgesinde, üzerinde beyaz bir "A" bulunan turuncu bir valiz vardır. Ubuntu Linux işletim sisteminde dâhili yazılım yöneticisi bulunur. Bu sayede yalnızca birkaç tıklamayla programları kaldırabilirsin.
  • Ubuntu Yazılımı'nı bulamazsan ekranın sol üst köşesindeki Ubuntu simgesine tıkla, arama çubuğuna ubuntu yazılımı yaz ve Ubuntu Yazılımı'nın uygulama simgesine tıkla.
 2. 2
  Yüklenen sekmesine tıkla. Bu bilgisayar şeklindeki sekme, Ubuntu Yazılımı penceresinin üst tarafındadır.
 3. 3
  Kaldırmak istediğin programı bul. Kaldırmak istediğin programa gelene kadar yüklü programlar listesinde ilerle veya pencerenin sağ üst köşesindeki arama çubuğuna bilgisayarında yüklü olan bir programın adını yaz.
 4. 4
  Kaldır butonuna tıkla. Bu, kaldırmak istediğin programın sağındadır.
 5. 5
  İstenirse kararı onayla. Onaylaman istenirse tekrar Kaldır veya Tamam butonuna tıkla.
  • Gördüğün istem Ubuntu sürümüne bağlı olarak biraz değişebilir.
 6. 6
  Ubuntu Yazılımı'nı kapat. Program şimdi kaldırılmalıdır.
  Advertisement

Makalenin 3.Yöntemi:
Ubuntu Linux'u Kaldırmak
Düzenleniyor

 1. 1
  Bir Windows CD'si veya USB sürücün olduğundan emin ol. Yalnızca Linux işletim sistemine sahip bir bilgisayarda Ubuntu'yu kaldırmanın en kolay yolu bilgisayarına, bir kurulum CD'si kullanarak yeniden format atmaktır.
  • Ubuntu genellikle Mac'te tek işletim sistemi olarak kurulmaz.
  • Ubuntu’da bir Windows CD’si oluşturmak için: CD’yi bilgisayarına yerleştir, Windows indirme sitesinden ISO’yu indir, ISO’ya sağ tıkla, Diske Yaz... seçeneğini tıkla, diskini seç ve İmaj Oluştur seçeneğini tıkla.
 2. 2
  CD'yi bilgisayara yerleştir. Bunu yaparken CD üzerindeki simgenin yukarı baktığından emin ol.
  • Önceki adımda bir Windows CD'si oluşturduysan bu adımı atla.
 3. 3
 4. 4
  CD'den başlat. Çoğu bilgisayarda, klavyendeki herhangi bir tuşa basarak bunu yapabilirsin.
  • Bilgisayarın disk sürücüsünden başlatılmaya ayarlı değilse yeniden başlatma ekranı sırasında "Başlatma Seçenekleri" tuşuna basman veya GRUB menüsünden Windows DVD'ni başlatma seçeneği olarak seçmen gerekebilir.
 5. 5
  Bir saat dilimi ve dil seç, ardından İleri butonuna tıkla. Tercih ettiğin dili ve saat dilimini seçmek için Windows Kurulum (Setup) penceresinin ortasındaki açılır menüleri kullanacaksın.
 6. 6
  Şimdi kur butonuna tıkla. Bu, pencerenin ortasındadır.
 7. 7
  Windows 10 ürün anahtarını gir, ardından İleri butonuna tıkla. Ürün anahtarını pencerenin altındaki metin alanına yaz.
  • Ürün anahtarını daha sonra girmek istiyorsan burada Ürün anahtarım yok bağlantısına da tıklayabilirsin. Bunu yaparsan devam etmeden önce bir Windows sürümü seçmen gerekecek.
 8. 8
  "Kabul ediyorum" kutusunu işaretleyip İleri butonuna tıkla. Tıkladığında Microsoft’un kullanım koşullarını kabul etmiş olacaksın ve bir sonraki sayfaya yönlendirileceksin.
 9. 9
  Özel Ayarlar (Custom) seçeneğine tıkla. Bu, sayfanın ortasındadır.
 10. 10
  Ubuntu sürücüsünü seç. Ubuntu Linux'un kurulu olduğu sabit diske tıkla.
 11. 11
  Ubuntu sürücüsünü sil. Sil butonuna tıkla, ardından istendiğinde Tamam butonuna tıkla. Bu sayede Ubuntu sürücüden silinir ve sürücü, Windows tarafından kullanılan dosya sistemi olan NTFS için yeniden biçimlendirilir.
  • Önce, sürücü penceresinin altındaki Sürücü seçenekleri seçeneğine tıklaman gerekebilir.
 12. 12
  İleri butonuna tıkla. Bu, Windows'u seçili sürücüye yüklemek istediğini gösterir.
 13. 13
  Ekrandaki talimatları izle. Windows kurulumu tamamladığında, tercihlerini (örneğin dil, tarih, saat, erişilebilirlik vb.) ayarlaman istenecek. Ubuntu artık bilgisayarından kaldırıldı.
  Advertisement

About this wikiHow

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Advertisement