Torrent Dosyaları Nasıl İndirilir ve Nasıl Açılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi ile bilgisayarında torrent dosyalarını nasıl bulacağını, indirebileceğini ve açabileceğini öğreneceksin. Torrent, videolar veya programlar gibi daha büyük ve daha karmaşık dosyalara erişmek ve bunları indirmek için gereken bilgileri içeren basit bir dosyadır. Bir torrent dosyasını indirdikten sonra torrent'i açmak için qBitTorrent gibi bir torrent istemcisi kullanabilirsin. Bu istemci, torrent ile bağlantılı dosyaların bilgisayarına indirilmesini sağlar.

Makalenin 1.Kısmı: Bir Torrent İstemcisi Kurmak

 1. 1
  Torrent istemcisinin nasıl çalıştığını anla. Torrent istemcisi, indirilen torrent'i okuyabilen, torrent dosyalarını toplayabilen ve dosyaları bilgisayarına indirebilen, qBitTorrent veya uTorrent gibi bir programdır.
  • Bu makalede torrent dosyalarını açmak için qBitTorrent kullanacaksın. Bunun nedeni, qBitTorrent’in reklam destekli olmaması ve torrent dosyalarını indirirken sana istenmeyen e-posta göndermeyecek olmasıdır.
 2. 2
  qBitTorrent İnternet sitesini aç. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında https://www.qbittorrent.org/download.php adresine git.
 3. 3
  Bir indirme bağlantısı seç. İşletim sistemine bağlı olarak aşağıdaki seçeneklerden birine tıkla:
  • Windows - Windows bölümündeki "Mirror link" (Ayna bağlantı) başlığının sağındaki 64 bit installer (64 bit yükleyici) seçeneğini tıkla. Bilgisayarın 32 bit işletim sistemi kullanıyorsa bunun yerine 32 bit installer (32 bit yükleyici) bağlantısını tıkla. Burada doğru seçeneğe karar veremiyorsan bilgisayarının bit sayısını kontrol edebilirsin.
  • Mac - Mac bölümündeki "Mirror link" (Ayna bağlantı) başlığının sağındaki DMG seçeneğine tıkla.
 4. 4
  Kurulum dosyasının indirilmesini bekle. Kurulum dosyası indirilmeden önce indirme sayfasının yüklenmesi tamamlandıktan sonra beş saniye beklemen gerekir.
  • Tarayıcının ayarlarına bağlı olarak Dosyayı Kaydet butonuna tıklaman veya dosya indirilmeden önce bir kaydetme konumu seçmen gerekebilir.
 5. 5
  İndirilen kurulum dosyasına çift tıkla. Bunu yaptığında qBitTorrent kurulum penceresi açılacak.
 6. 6
  qBitTorrent'i yükle. Bilgisayarının işletim sistemine bağlı olarak şunları yap:
  • Windows - İstendiğinde Evet butonuna tıkla, ardından ekrandaki kurulum talimatlarını izle.
  • Mac - qBitTorrent uygulama simgesini "Uygulamalar" klasörü kısayoluna sürükle ve ekrandaki talimatları izle. qBitTorrent yüklenmeden önce indirmeyi doğrulaman gerekebilir.
  Advertisement

Makalenin 2.Kısmı: Torrent Dosyalarını qBitTorrent ile İlişkilendirmek

 1. 1
  qBitTorrent'i aç. qBitTorrent uygulamasının, açık mavi arka plan üzerinde beyaz "qb" şeklindeki simgesine tıkla veya çift tıkla.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra qBitTorrent açılırsa bu adımı atla.
 2. 2
  İstendiğinde I Agree (Kabul ediyorum) seçeneğine tıkla. Tıkladığında komut istemi penceresi kapanacak ve qBitTorrent penceresi açılacak.
 3. 3
  Tools (Araçlar) sekmesine tıkla. Bu, qBitTorrent penceresinin üst tarafındaki bir sekmedir. Bir açılır menü belirecek.
  • Mac'te, açılır menüyü açmak için ekranın sol üst köşesindeki qBitTorrent menü ögesini tıkla.
 4. 4
  Options… (Seçenekler) butonuna tıkla. Bu, Tools (Araçlar) açılır menüsündedir. Seçenekler penceresi açılacak.
  • Mac'te, Seçenekler penceresini açmak için qBitTorrent açılır menüsünde Preferences... (Tercihler) ögesini tıkla.
 5. 5
  "File association" (Dosya ilişkilendirme) başlığına git. Bunu ekranın ortasında bulacaksın.
 6. 6
  "Use qBittorrent for .torrent files" (qBitTorrent'i .torrent dosyaları için kullan) kutusunu işaretle. Bu, indirdiğin torrent dosyalarına çift tıkladığında torrent'in otomatik olarak qBitTorrent'te açılmasını sağlar.
 7. 7
  Tamam butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt tarafındadır. Tıkladığında ayarlar kaydedilir ve pencere kapatılır.
  Advertisement

Makalenin 3.Kısmı: Bir Torrent Bulmak

 1. 1
  Torrent'i İnternet'te ara. Torrent veri tabanları sıklıkla askıya alındığı veya etkisiz hâle getirildiği için güvenilir olmadığından, torrent bulmak için en iyi seçeneğin bir arama motoru kullanmaktır:
  • Google gibi bir arama motorunu aç (https://www.google.com/).
  • İndirmek istediğin dosyanın adını ve ardından torrent kelimesini yaz (örneğin hp yazıcı kullanma kılavuzu torrent.
  • Yazdığın ifadeyi aramak için Enter tuşuna bas.
 2. 2
  Bir site seç. Arama sonuçları listesinde, istediğin dosya adının olduğu bir bağlantıyı tıkla.
 3. 3
  Torrent'in ayrıntılarını kontrol et. Torrent sayfasındayken, doğru dosyayı seçtiğinden emin olmak için torrent'in başlığını ve "About" (Hakkında) veya "Details" (Ayrıntılar) bölümünü kontrol et.
  • Genellikle torrent dosyasının dili, dosya boyutu ve daha fazlası hakkında bilgiler bulacaksın.
 4. 4
  "Seed" (Dağıtıcı) sayısının "Leech" sayısından daha yüksek olup olmadığına bak. Bir torrent'te seed yoksa (veya sadece birkaç seed varsa) ve çok sayıda leech (veya "peer") varsa torrent dosyalarını indiremezsin.
  • Birkaç dağıtıcı olsa bile dosyaları makul bir hızda indiremezsin.
 5. 5
  Torrent hakkındaki yorumları veya incelemeleri oku. Genellikle torrent dosyasının ayrıntılarının olduğu bölümün yakınında bir "Reviews" (İncelemler) veya "Comments" (Yorumlar) bölümü bulunur. Yanlışlıkla kötü amaçlı bir dosya indirmediğinden veya bozuk bir torrent kullanmadığından emin olmak için bu yorumlara göz atabilirsin.
 6. 6
  Gerekirse ideal torrent'i aramaya devam et. İndirmek istediğin torrent'i bulduktan sonra indirme işlemine ilerleyebilirsin.
  Advertisement

Makalenin 4.Kısmı: Bir Torrent'i İndirme ve Açma

 1. 1
  Torrent dosyasını "açmanın" ne demek olduğunu anla. Torrent dosyasını indirdikten sonra torrent'in içindeki dosyaların indirme işlemini başlatmak için onu qBitTorrent'te açabilirsin. Ancak torrent dosyasını, içindekileri geleneksel anlamda görüntülemek için "açamazsın".
  • Bir torrent'in kodunu görüntülemek için Notepad++ gibi gelişmiş bir metin düzenleyici kullanabilsen de görüntüleyebileceklerinin çoğu ya şifreli olacaktır ya da bunların okunması imkânsız olacaktır.
 2. 2
  Torrent'in "Download" (İndir) butonunu bul. "Download" (İndir) butonu, torrent dosyasını indirmek için kullandığın İnternet sitesine bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle, torrent dosyasının altında veya yanında "Download" (İndir) yazan bir buton ya da sağında aşağı yönde bir ok olup olmadığına bak. Torrent dosyası bilgisayarına indirilmeye başlayacak.
  • Bazı durumlarda, yalnızca torrent dosyasının adına veya .torrent dosyası bağlantısına tıklayacaksın.
  • Yanıp sönen oklara veya indirme butonlarına tıklamamaya dikkat et. Çünkü bunlar seni, bağlantıyı tıklama konusunda kandırmak için tasarlanmış reklamlardır.
  • İnternet tarayıcının ayarlarına bağlı olarak, torrent dosyasını indirmek için önce bir kaydetme konumu seçmen veya Dosyayı Kaydet butonuna tıklaman gerekebilir.
 3. 3
  Torrent dosyasını bilgisayarında bul. İndirilen torrent dosyasının klasör konumuna git.
  • Çoğu bilgisayarda, varsayılan indirme klasörü İndirilenler olarak adlandırılır ve Dosya Gezgini (Windows) veya Finder (Mac) penceresinin sol tarafında bulunur.
 4. 4
  Torrent dosyasına çift tıkla. qBitTorrent'i, .torrent dosyalarını otomatik olarak açacak şekilde ayarladığından torrent dosyası, bir qBitTorrent açılır penceresinde açılacak.
 5. 5
  Torrent dosyalarının indirme konumunu değiştir. Torrent dosyalarının indirileceği klasörü değiştirmek istiyorsan açılır pencerede şunları yap:
  • Pencerenin ortasında, "Save at" (Kaydet) metin alanının sağındaki klasör simgesini tıkla.
  • Select Folder (Klasör Seç) veya Choose (Seç) butonuna tıkla.
 6. 6
  Tamam butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt tarafındadır. Tıkladığında, yaptığın değişiklikler kaydedilir ve torrent dosyaları indirilmeye başlar.
 7. 7
  Torrent dosyalarının indirilmesini bekle. İndirme işleminin ilerlemesini qBitTorrent penceresinin ortasındaki torrent adının sağında görebilirsin.
  • "Peers" sütunundaki sayı "Seeds" sütunundaki sayıdan büyükse bu durumun tersine kıyasla torrent dosyasının indirilmesi daha uzun sürer.
 8. 8
  Torrent dosyalarını görüntüle. Torrent dosyaları indirildikten sonra dosyaları görüntülemek için dosyaların indirildiği klasöre gidebilirsin:
  • qBitTorrent'te torrent dosyasının adına sağ tıkla (veya Mac'te Control-tık yap).
  • Açılır menüde Open destination folder (Hedef klasörü aç) seçeneğini tıkla.
  Advertisement

İpuçları

 • Bazı torrent dosyalarının açılabilmesi için belirli programlar gerekir. Örneğin torrent üzerinden bir ISO dosyası indiriyorsan dosyayı kullanmadan önce büyük ihtimalle ISO'yu oluşturman gerekecek.
 • En azından dosyaları indirmek için harcadığın süre boyunca torrent dosyalarını "tohumlamak" (yani "yüklemek" anlamına gelir), torrent kullanıcıları için iyi bir görgü kuralı olarak kabul edilir. Tohumlama (yükleme), torrent indirildikten sonra torrent'i istemcinin kuyruğunda bırakarak gerçekleştirilir.
 • Şu anda belirli bir torrent dosyasını indiren kişilere "leeches" veya "peers" denirken torrent içeriğini yükleyenlere "seeds" (dağıtıcılar) denir.

Uyarılar

 • Torrent dosyasının kendisini indirmek ve kullanmak yasalara aykırı olmasa da torrent dosyaları, korsan filmlere veya yazılıma erişmek için kullanılır. İnternet'teki herhangi bir şeyde olduğu gibi, torrent aracılığıyla yasa dışı içerik indirmekten kaçınmalısın.
 • Torrent dosyaları her zaman başkaları tarafından yüklenir. Bu nedenle dosyanın bilgisayarında çalışmama olasılığı her zaman vardır.
 • Lisanslı (veya başka şekilde ödeme yapılan) yazılımları veya telif hakkıyla korunan materyalleri ücretsiz olarak indirmek için torrent kullanıyorsan İnternet Protokolü (IP) adresin kaydedilebilir ve İnternet Servis Sağlayıcına (ISS) bir ihtarname çekilebilir. Bu suçu yeterince süre tekrarlarsan ISS'nin hizmetlerini kullanman bile yasaklanabilir.
Advertisement

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Advertisement