Sesli Mesaj Nasıl Kapatılır?

Bir kişinin sesli mesaj hizmetini kullanmamayı tercih etmesinin birkaç nedeni vardır. Bazı telefon operatörleri sesli mesaj için ekstra ücretlendirme yapar. Sesli mesaj hizmetini kullananlar bazen kendilerini, kendilerine ulaşmaya çalışan kişilerle kedi fare oyunu içinde bulabilirler. Sesli mesaj özelliğini devre dışı bırakmak için izlenecek yol, kullandığın operatöre ve telefona göre değişir. Bazı telefonlarda manuel olarak devre dışı bırakabilsen de en iyi yol, operatörünle görüşüp, sesli mesajın kapatılmasını istediğini bildirmektir.

Makalenin 1.Yöntemi:
Sesli Mesaj Özelliğini Manuel Olarak Devre Dışı Bırakma

 1. 1
  Sesli mesaj ayarlarına eriş. Bazı telefonlarda sesli mesajı, ayarlar uygulamasından kapatma seçeneğin vardır. Erişmen gereken özel sesli mesaj ayarları türü, kullandığın telefonun ve hizmetin türüne bağlı olacaktır. Seçenekler listesine eriş ve Sesli Mesaj ile ilgili sekmeyi seç. Neredeyse tüm telefonlarda sesli mesaj yardımcı programı ile ilgili bazı seçenekler sekmesi vardır. Mesele sadece telefonda sesli mesajı devre dışı bırakma seçeneğinin olup olmadığını bulmakta.
  • Telefonunda bu özelliğin olup olmadığından emin değilsen genellikle ürün kılavuzunun dizininde 'sesli mesaj' yazıp arayarak veya İnternet'ten bu ürünün bilgilerine bakarak cevabı bulabilirsin.
  • Vodafone operatörlü telefonlarda genellikle bu özellik vardır ve Telesekreter diye geçer.[1]
  • Yine Turkcell operatörlü telefonlarda da bu özellik vardır ve Sekreter olarak geçer.[2]
 2. 2
  Sesli mesajı, Ayarlar uygulamasından devre dışı bırak. Şanslıysan telefonunda sesli mesaj hizmetini devre dışı bırakma seçeneği vardır. Sesli mesaj/telesekreter ayarlarını kontrol edip 'Kapat' veya 'Devre Dışı Bırak' seçeneğini aramak, kullandığın telefon türüne bakmaksızın atabileceğin iyi bir ilk adımdır. Doğru seçeneği bulursan o seçeneği seç ve böylece telefon sesli mesaj özelliğini kapatacak.[3]
  • Sesli mesajı, tekrar etkinleştirmek istediğin zaman aynı yöntemi kullanarak her zaman etkinleştirebilirsin.
 3. 3
  Bir telefon kodu gir. Telefonunda sesli mesaj ayarları sekmesi yoksa diğer seçenekleri kullanabilirsin. Turkcell gibi bazı operatörler, ilgili telefondan arayabileceğin bir numarayla telefonunda sesli mesajı devre dışı bırakmana olanak sağlar. Örneğin Turkcell kullanıyorsan IPTAL SEKRETER yazıp 2200'a göndererek veya 532 Müşteri Hizmetleri'ni arayarak iptal ettirebilirsin. Müşteri Hizmetleri'ni aradığında işlemi onaylamanı isteyeceklerdir. Daha sonra telefonu kapat. Sesli mesaj artık devre dışı bırakılmış olmalıdır.[4]
  • Bu şekilde sesli mesajı kapattıktan sonra yeniden etkinleştirmek istersen aynı adımları uygulayıp, bunun yerine bu sefer **21*7533# tuşlayıp arayabilirsin.[5]
  • iPhone sesli mesaj da benzer şekilde devre dışı bırakılabilir. Operatörünün Müşteri Hizmetleri numarasını yaz ve "Ara" tuşuna bas. Operatörünle yaptığın konuşma sonunda bu özellik devre dışı bırakılmalıdır.
 4. 4
  Sesli mesajın devre dışı bırakıldığından emin olmak için test et. Sesli mesajı bir şekilde kapattıktan sonra kapandığını kendin kontrol etmek iyi bir yoldur. Söz konusu numarayı başka bir telefondan ara veya kendi numaranı bir arkadaşına arat. Telefonu cevaplama. Cevaplamadığında arayan numaradan mesaj bırakmasının istenip istenmediğine bak. Hiçbir sesli mesaj seçeneği sunulmazsa başarılı oldun demektir.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Operatörle İletişime Geçme

 1. 1
  Bir müşteri hizmetleri temsilcisine danış. Şüphe duyuyorsan operatörünün yardım hattını aradığında sana bu durumla ilgili ilk elden yardım edebilecek bir temsilci ile iletişime geçebilirsin. Yardım hattı bilgisini operatörünün İnternet sitesinde bulabilirsin. Hangi operatörü kullandığından emin değilsen telefonunun giriş sayfasını veya fatura bilgilerini kontrol et. Müşteri hizmetleri yardım hatları ücretsizdir ve ne zaman telefonla ilgili bir sorunla karşılaşsan bu numarayı aramalısın.
  • Bazı operatörlerin, sesli mesajla ilgili değişiklik yapmak veya sesli mesajı kaldırmak için ayrı yardım hattı numarası olabilir.
  • Aramaya karar verirsen bunun için biraz zaman ayır. Günün saatine bağlı olarak, arama trafiği yoğun olabilir ve birine bağlanmak için bir süre bekleyebilirsin.
 2. 2
  Temsilciye ne istediğini söyle. Söylemek istediğin şey konusunda açık ve net ol. Temsilciye bağlandığında sesli mesaj özelliğini, mevcut planında herhangi bir değişiklik yapılmadan devre dışı bırakmak istediğini söyle. Başka hiçbir şeyi değiştirmek istemediğini söylersen süreç kolaylaşacaktır. Temsilci telefon bilgilerine erişecek ve istediğin değişiklikleri yapacak. Değişiklik yapıldıktan sonra sana haber verecek.
 3. 3
  Sesli mesajın devre dışı bırakıldığından emin olmak için test et. Sen telefonu kapattıktan ve müşteri hizmetleri temsilcisi sana sesli mesajın kapatıldığını bildirdikten sonra, bundan kendin emin olman iyi bir fikirdir. Telefonunu başka bir numaradan arayarak veya birinden seni aramasını isteyerek telefonunu test et. Telefonuna gelen aramayı cevaplama. Arayan numaradan mesaj bırakması istenmezse sesli mesaj devre dışı bırakılmıştır. Aksi takdirde, operatörü tekrar araman ve sorunun çözülmediğini söylemen gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Sesli mesaj hizmeti zaten ücretsizse sesli mesaj sistemini tamamen olduğu gibi bırakmak çok kolaydır. Fakat başkalarının sana mesaj bırakmamasını ve sana gönderdikleri sesli mesajları dinlediğini varsaymamasını tercih ediyorsan bu, bu durumda istisna olur.
Reklam

Uyarılar

 • Ücretli bir sesli mesaj planını, daha süresi dolmadan iptal ediyorsan üyelik dönemi için gereken tam tutarı ödemeye hazır olmalısın.
 • Sesli mesaj hizmetleri, özellikle telefonunu iş amacıyla kullanıyorsan çok kullanışlıdır. Devre dışı bırakırsan iletişimde öngörülemeyen sorunlar oluşabilir. Bu yüzden devre dışı bırakmaya karar vermeden önce iki kez düşün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam