PDF Dosyası Nasıl Tercüme Ettirilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi, bir PDF dosyasının farklı bir dile nasıl tercüme ettirileceğini öğretir. Bunu yapmak için DocTranslator adındaki ücretsiz internet uygulamasını kullanabilirsin. Eğer PDF metnini sadece farklı dilde okumak istiyorsan Google Translate’i de kullanabilirsin.

Makalenin 1.Yöntemi:
DocTranslator Kullanmak

 1. 1
  DocTranslator internet sitesini aç. Bilgisayarının internet tarayıcısından https://www.onlinedoctranslator.com/ adresine git.
  • DocTranslator, 104 farklı dilden fazlasını destekler ve tercüme sonrası PDF’in asıl biçim ve resimlerini koruyabilir.
 2. 2
  Translate now (Şimdi tercüme et) düğmesine tıkla. Bu, sayfanın ortasındaki turuncu bir düğmedir.
 3. 3
  Upload file (Dosya yükle) düğmesine tıkla. Bu düğme, sayfanın ortasında yer alır. Bunu yaptığında Dosya Gezgini (Windows) ya da Finder (Mac) penceresi açılır.
 4. 4
  PDF dosyanı seç. PDF dosyanın kayıtlı olduğu konuma git, ardından üzerine tıklayarak PDF’i seç.
 5. 5
  düğmesine tıkla. Bu düğme, pencerenin sağ alt köşesindedir. Böylece PDF dosyan DocTranslator internet sitesine yüklenecektir.
  • Eğer PDF dosyasının biçimlendirilmesinin diğer belge türlerine göre uzun sürdüğü ile ilgili bir mesaj alırsan sadece Tamam’a tıkla.
 6. 6
  Tercüme edilecek lisanı seç. Sayfanın orta alt kısmındaki ikinci açılır kutuya tıkla, ardından PDF’ini tercüme ettirmek istediğin dile tıkla.
  • Gerekirse mevcut dilleri aşağı yukarı kaydırabilirsin.
 7. 7
  Translate (Tercüme et) düğmesine tıkla. Bu, sayfanın sağ kenarında yer alan turuncu bir düğmedir. Bunu yaptığında DocTranslator PDF dosyasını tercüme etmeye başlayacaktır.
 8. 8
  PDF dosyanın tercüme edilmesini bekle. DocTranslator’da belirtildiği gibi biçimlendirme nedeniyle PDF’lerin tercüme edilmesi birkaç dakika sürebilir.
 9. 9
  Download your translated document!’e (Tercüme edilen belgeni indir) tıkla. Bu bağlantı, PDF tercüme edildiğinde sayfanın ortasında görünür. Bunu yaptığında tercüme edilen PDF dosyası bilgisayarına iner.
  • Tarayıcı ayarlarına bağlı olarak dosya otomatik olarak inmeye başlayabilir.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Google Translate Kullanmak

 1. 1
  Google Translate’i aç. Bilgisayarının tarayıcısından https://translate.google.com/ adresine git.
 2. 2
  Dokümanlar’a tıkla. Bu, soldaki metin kutusunun üzerindedir.
 3. 3
  Bilgisayarınıza göz atın’a tıkla. Bu seçenek, sayfanın ortasında yer alır. Buna tıkladığında Dosya Gezgini (Windows) veya Finder (Mac) penceresi açılır.
 4. 4
  PDF dosyanı seç. PDF dosyanın kayıtlı olduğu konuma git, ardından üzerine tıklayarak PDF’ini seç.
 5. 5
  ’a tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesinde yer alır. Bunu yaptığında PDF dosyan Google Translate sayfasına yüklenir.
 6. 6
 7. 7
  Tercüme et’e tıkla. Bu mavi düğme sayfanın sağ kenarında yer alır. Google, PDF dosyanı metin dosyası şeklinde şeklinde tercüme edecektir.
 8. 8
  Tercüme edilen PDF dosyanı gözden geçir. Tercüme edilen PDF’in sayfalarını gez. Resimleri göremeyecek olsan da, PDF’te yer alan tüm metinlerin belirlediğin lisana tercüme edildiğini görmelisin.
  Reklam

İpuçları

 • Unutma, hiçbir tercüme hizmeti - profesyonel (ve ücretli) olarak yaptırılanlar hariç - mükemmel değildir. DocTranslator ve Google Translate’in yapacağı tercümelerde mutlaka hatalar olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Ne yazık ki, Google Translate tercüme edilen PDF’i kaydetmene izin vermez. Tercüme edilen PDF’i indirmek istiyorsan DocTranslator’u kullanman gerekir.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam