Monitör Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi, monitörünü renk ve parlaklık ayarlarını doğru şekilde ayarlamanı sağlayan kalibrasyon işleminin nasıl yapılacağını öğretir. Monitör kalibrasyonu, görsel projeleri oluşturan veya düzenleyen kişiler için önemlidir, zira kötü kalibrasyon, başkalarının monitörlerinde projenin solgun veya kötü görünmesine neden olabilir.

Makalenin 1.Kısmı: Kalibrasyona Hazırlanmak

 1. 1
  Monitörünün ne zaman kalibrasyona ihtiyacı olduğunu anla. Genelde, bir masaüstüne bağladığın yüksek çözünürlüklü monitörler (ör., 4K ekran), ekrandaki renkleri ve öğeleri doğru görüntülemek için bir kalibrasyona ihtiyaç duyar. Bu tür monitörlerin kalibre edilmemesi soluk veya bulanık dokulara neden olabilir.
  • Düşük kaliteli monitörlerin (ör., 720p olanlar) - özellikle oyun veya diğer günlük aktiviteler için kullanılanlar - kalibrasyondan zarar görmemelerine rağmen kalibre edilmesi gerekmez.
  • Dizüstü bilgisayarlardaki gibi yerleşik monitörler nadiren kalibrasyona ihtiyaç duyar, ancak ayrı bir monitör için izleyeceğin işlemi kullanarak yerleşik monitörleri kalibre etme konusunda da serbestsin.
 2. 2
  Gerekirse monitörünü temizle. Monitörün kirliyse veya lekelenmişse, kalibrasyon işlemi öncesinde monitörünü temizle.
 3. 3
  Monitörünü nötr bir aydınlatma ortamına yerleştir. Monitörünün üzerinde hiçbir parlama veya doğrudan ışık olmamalıdır; en iyi sonuçlar için, monitörünün doğrudan doğal ve yapay ışıktan etkilenmeyeceği bir odada olduğundan emin ol.
 4. 4
  Monitörünü yüksek kaliteli bir kablo kullanarak bağla. Mümkünse, monitörünü bir DisplayPort kablosu kullanarak bilgisayarına bağla.
  • DisplayPort kablosu bulamıyorsan onun yerine bir HDMI kablosu kullanabilirsin, ancak DVI, VGA gibi bir kablo kullanmaktan kaçın.
 5. 5
  İşlemden en az 30 dakika önce monitörünü aç. Bu, monitörünün ısınması için yeterli bir süredir.[1]
  • Bilgisayarın hazırda bekleme moduna geçecek veya bir ekran koruyucu kullanacak şekilde ayarlandıysa, ekranının kapanmaması için fareyi birkaç dakikada bir hareket ettir.
 6. 6
  Gerekirse monitörünü varsayılan çözünürlüğe ayarla. Varsayılan olarak, monitörün mümkün olan en yüksek çözünürlükte çalışmalıdır çünkü bu kalibrasyon için gereklidir:
  Reklam

Makalenin 2.Kısmı: Windows’ta Kalibrasyon Yapmak

 1. 1
 2. 2
  Kalibrasyon aracını aç. ekran renk ayarı yaz, ardından Başlat menüsünün en üstündeki Ekran Renk Ayarı’na tıkla.
 3. 3
  Kalibrasyon aracının doğru ekranda olduğundan emin ol. Eğer iki monitör kullanıyorsan kalibrasyon penceresini ikinci monitöre taşıman gerekebilir.
 4. 4
  İleri düğmesine tıkla. Bu, sayfanın sağ alt köşesindedir.
 5. 5
  Monitörünü varsayılan renk ayarlarına ayarla. Gerekirse, monitörünün "Menü" düğmesine bas, ardından ekrandaki menüden varsayılan fabrika renk ayarları seçeneğini seç.
  • Eğer monitörünün renk ayarlarını (bilgisayar ayarlarını değil) hiç değiştirmediysen bunu yapman gerekmez.
  • Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan bu adımı atla.
 6. 6
  İleri düğmesine tıkla. Bu, sayfanın sağ alt köşesindedir.
 7. 7
  "Gamma iyi" örneğini incele, ardından İleri’ye tıkla. "Gamma iyi" örneği sayfanın ortasında yer alır. İdeal olarak, kendi gamanı bu örnekle eşleşmesi için ayarlayacaksın.
 8. 8
  Ekranında gamayı ayarla. Gamayı artırmak veya azaltmak için sayfanın sol kenarındaki kaydıraca tıkla ve yukarı veya aşağı sürükleyerek sayfanın ortasındaki kübün bir önceki adımdaki "Gamma iyi" örneğindekine benzemesini sağla.
 9. 9
  İki kez İleri’ye tıkla. Bu düğme, sayfanın sağ alt köşesindedir.
 10. 10
  "Parlaklık iyi" örneğini incele, ardından İleri’ye tıkla. Eğer dizüstü bilgisayarda isen sayfanın ortasındaki Atla seçeneğine tıklayarak sonraki iki adımı atlayacaksın.
 11. 11
  Ekranın parlaklığını ayarla. Monitöründeki "Menü" düğmesine basarak ekran menüsünü aç, ardından "Parlaklık" bölümünü seç ve parlaklığı ihtiyaca göre artır veya azalt.
  • Parlaklığın sayfanın ortasındaki resmin altında belirtilen kriterleri karşılayacak şekilde ayarlanmış olması gerekir.
 12. 12
  İleri’ye tıkla. Bu, sayfanın sağ alt köşesindedir. Bunu yaptığında "Karşıtlık" örneğine geçilecektir.
 13. 13
  "Karşıtlık iyi" örneğini incele, ardından İleri’ye tıkla. Eğer dizüstü bilgisayarda isen sonraki iki adımı atla.
 14. 14
  Ekranının karşıtlığını ayarla. Ekran menüsünü kullanarak, sayfanın ortasındaki resim, resmin altında belirtilen kriterlere uyana kadar karşıtlığı artır veya azalt.
 15. 15
  İki kez İleri’ye tıkla. Bu, sayfanın sağ alt köşesinde yer alır.
 16. 16
  Renk dengesini ayarla. Sayfanın en altındaki her bir kaydıracı, sayfanın en üstündeki çubukta nötr (yeşil, kırmızı veya mavi tonlu değil) gri görene kadar sola veya sağa kaydır.
 17. 17
  İleri’ye tıkla, ardından değişikliklerini gözden geçir. Değişiklik yapmadan önce monitörün nasıl göründüğünü görmek için Önceki ayar’a tıklayabilir ve karşılaştırmayı görmek için ardından Mevcut ayar’a tıklayabilirsin.
 18. 18
  Son’a tıkla. Bu, sayfanın en altındadır. Renk ayarların kaydedilecektir.
  Reklam

Makalenin 3.Kısmı: Mac’te Kalibrasyon Yapmak

 1. 1
 2. 2
  Sistem Tercihleri…’ne tıkla. Bu seçenek, açılan menüde yer alır. Bunu yaptığında Sistem Tercihleri penceresi açılır.
 3. 3
  Ekranlar’a tıkla. Bu seçenek, Sistem Tercihleri penceresindedir. Bir pencere açılacaktır.
 4. 4
  Renk’e tıkla. Bu sekmeyi Ekranlar penceresinde bulacaksın.
 5. 5
  Kalibrasyon…’a tıkla. Bu, sayfanın sağ kenarındadır.
 6. 6
  Sürdür’e tıkla. Bu seçenek, sayfanın sağ alt köşesindedir.
 7. 7
  Ekran talimatlarını takip et. Monitöre bağlı olarak pencerede göreceğin seçenekler değişebilir, ancak çoğu durumda parola giriş kısmına gelene kadar sadece sağ alt köşedeki Devam düğmesine basacaksın.
 8. 8
  İstendiğinde parolanı gir. "Parola" kutusuna oturum açmak için kullandığın parolayı gir, ardından Tamam’a tıkla.
 9. 9
  Belirtildiğinde Bitir’e tıkla. Bunu yapdığında monitör renk ayarların kaydedilir.
  Reklam

Makalenin 4.Kısmı: Renk Ölçer Kullanmak

 1. 1
  Ne zaman bir renk ölçer satın alman gerekeceğini anla. Renk ölçer, ekranına yerleştirdiğin bir cihazdır. Bu cihaz, beraberinde gelen yazılımla birlikte çalışarak ortamdaki ışık ve diğer etkenlerden etkilenmeden monitörünün renklerini ve parlaklığını ayarlar.
 2. 2
  İhtiyaçlarına göre bir renk ölçer seç ve satın al. Renk ölçerlerin maliyeti bireysel kullanım için 2.000 lira civarında iken kurumsal kullanımda ise 10.000 liraların üzerine çıkmaktadır, bu nedenle bütçene uygun bir ürün satın al.
  • Spyder marka renk ölçerler, genel olarak bilinen, yüksek performanslı ürünler olarak kabul edilir.
  • İşletim sisteminle uyumlu bir renk ölçer aldığından emin ol. Renk ölçerlerin çoğu Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışmalıdır, ancak ucuz alternatifler sadece bir işletim sisteminde çalışıyor olabilir.
 3. 3
  Monitörünü düzgün bir şekilde hazırladığından emin ol. Monitörünü nötr bir ortamda kurup ısıtmadıysan, devam etmeden önce bunu yap.
  • Monitörünün de lekesiz olduğundan emin olmak çok önemlidir, çünkü lekeler veya tanecikler renk ölçerin doğru çalışmasını engelleyebilir.
 4. 4
  Gerekirse renk ölçerin yazılımını yükle. Bazı renk ölçerler, yazılım CD ile birlikte gelir.
  • Renk ölçere bağlı olarak, renk ölçeri bağlamadan önce yazılımı yüklemen gerekebilir.
  • Renk ölçerin bağlandığında gerekli yazılımı kendisi yükleyebilir.
 5. 5
  Renk ölçerini bağla. Renk ölçerin USB kablosunu bilgisayarının boş USB girişlerinden birine tak.
  • Bağlı bir klavye üzerindeki USB girişini veya bir USB uzatma kablosu kullanmak yerine, bilgisayar üzerindeki bir USB girişini kullan.
  • Devam etmeden önce renk ölçeri açman gerekebilir.
 6. 6
  Ekrandaki talimatları takip et. Bilgisayarın renk ölçeri tanıdıktan sonra, açılan bir pencere görmelisin; penceredeki tüm istemleri veya talimatları takip et.
 7. 7
  Renk ölçeri ekranın üzerine yerleştir. Renk ölçer, monitör ekranının ortasına, lens ekrana bakacak şekilde oturmalıdır.[2]
  • Çoğu renk ölçer yazılımı, ünitenin genel yerleşimini belirtmek için renk ölçer şekline uyan bir ana hat görüntüler.
 8. 8
  Kalibrasyon işlemini başlat. Kalibrasyon yazılımının çalışmaya başlaması için açılır pencerede İleri veya Başlat (veya benzeri) seçeneğini tıkla. Yazılım, kalibrasyon tamamlanana kadar çalışmalıdır ve işlem bitiğinde renk ölçeri çıkarman istenecektir.
  • Kalibrasyon işleminden önce veya işlem sırasında birkaç seçeneğe tıklaman veya ekrandaki istemleri takip etmen gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • "Lagom monitor LCD test" adındaki ücretsiz sitede monitörünün kalibrasyonunu el ile yapmak için kullanabileceğin çok sayıda sayfa bulunuyor.
 • Bazı monitörlerin ekranında eşit olmayan aydınlanma vardır veya oluşur. Bunu test etmek için bir resmi sağa sola sürükle ve belirli yerlerde daha aydınlık veya daha karanlık olup olmadığını belirle. Bunu düzeltmenin monitörü değiştirmekten başka bir yolu yok, fakat eğer bunun olduğunu biliyorsan sonuçların yanlış çıkmaması için kalibrasyon sırasında bilgisayar ekranının bir bölümünü izleyebilirsin.[3]
Reklam

Uyarılar

 • Eğer bilgisayarında birden fazla kalibrasyon programı varsa, aynı anda sadece birinin çalıştığından emin ol, aksi takdirde çakışma olabilir.
 • Genellikle monitörün otomatik kalibrasyon seçeneğini kullanmak tercih edilmez, çünkü bu ayarlar genellikle en uygun kalibrasyon sonuçlarına göre değil de monitöre göre uyarlanır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam