Gmail'de Yeni Bir Klasör Nasıl Oluşturulur?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi, Gmail’de “klasörler”in nasıl oluşturulacağını öğretir. Gmail, klasörlerini “etiketler” olarak adlandırsa da aralarında bir fark yoktur. Gmail’in hem masaüstü sürümünü hem de iPhone’lar ve iPad’ler için tasarlanan Gmail uygulamasını kullanarak yeni bir etiket oluşturabilirsin. Android kullanıcıları ise Gmail uygulamasında yeni bir etiket oluşturamıyor. Yeni bir etiket oluşturduktan sonra, Android üzerinden kullanılan Gmail uygulaması da dâhil olmak üzere Gmail’in her sürümünde e-postalarını sınıflandırabilirsin.

Makalenin 1.Yöntemi:
Masaüstünde

 1. 1
  Gmail’i aç. Bilgisayarında kullandığın web tarayıcısından https://www.gmail.com adresine git. Daha önce oturum açmışsan, otomatik olarak Gmail’in gelen kutusuna yönlendirileceksin.
  • Daha önce oturum açmamışsan, sorulduğu zaman e-posta adresini yaz, sonra İLERİ’ye tıkla, şifreni gir ve tekrar İLERİ’ye tıkla.
 2. 2
  Bir e-posta seç. Seçmek istediğin e-postanın sol tarafındaki işaret kutusuna tıklayarak e-postayı seç.
  • Bir e-posta seçmeden yeni bir etiket oluşturman mümkün olmasa da seçtiğin e-postayı içinde bulunduğu etiketten daha sonra istediğin zaman silebilirsin.
 3. 3
  "Etiketler" simgesine tıkla. Simge gelen kutusunun üzerinde, arama çubuğunun ise hemen altında yer alıyor. Tıkladığında aşağıya doğru bir menü açılacaktır.
  • Gmail’in eski sürümünü kullanıyorsan, bu simge 45 derecelik bir açı içinde yer alacaktır.
 4. 4

  Yeni oluştur seçeneğine tıkla. Bu seçenek aşağıya doğru açılan menünün en altında yer almaktadır. Tıklanınca yeni bir pencere açılacaktır.

 5. 5
  Etiketin için bir ad gir. Açılan penceredeki "Lütfen yeni bir etiket adı girin" yazı kutusuna, etiketine vermek istediğin adı yaz.
 6. 6
  Başka bir etiketin içine etiketini koy. Mevcut etiketlerin içine etiketini koymak istiyorsan, “Etiketi iç içe düzenle” kutusunu işaretle, sonra “Lütfen üst etiketi seçin…” yazılı aşağıya açılan menüye tıkla ve yeni etiketini koymak istediğin etiketi tıklayarak seç.
  • Bu işlemler, başka bir klasörün içine yeni bir klasör yerleştirmenin Gmail’deki karşılığıdır.
 7. 7

  Oluştur seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılan pencerenin altında yer almaktadır. Üzerine tıkladığında etiketin oluşturulacaktır.

 8. 8
  Etiketine e-posta ekle. Bir etiket oluşturduktan sonra, şu işlemleri yaparak etiketine e-posta eklemeye başlayabilirsin:
 9. 9
  Etiketinin içerdiği e-postaları görüntüle. Etiketinin içinde ne olduğunu görmek istiyorsan, şunları yapabilirsin:
  • İmleci sol kenarda yer alan seçeneklerin (örneğin Gelen Kutusu) yer aldığı listenin üzerine yerleştir.
  • Etiketini görene kadar listeyi aşağıya kaydır.
   • Gmail’in eski sürümünü kullanıyorsan, genişleyen menünün en altında yer alan Diğer seçeneğine tıklaman gerekebilir.
  • Etiketinin üzerine tıklayarak içindeki e-postaları görüntüle.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Mobilde

 1. 1
  Gmail’i aç. Beyaz bir arka plan üzerinde kırmızı bir "M" harfine benzeyen Gmail uygulamasına ait simgeye dokun. Önceden oturum açmışsan, simgeye dokunduğunda Gmail’in gelen kutusu açılacak.
 2. 2

  işaretine dokun. Bu işaret ekranın sol üst köşesinde yer alıyor. Ekranın sol tarafında yeni bir menü ortaya çıkacak.

 3. 3
  Aşağıya kaydır ve Yeni etiket oluştur seçeneğine dokun. Bu seçenek yeni açılan menünün altında yer alıyor.
 4. 4
  Bir etiket adı gir. Ortaya çıkacak yazı alanında, etiketine vermek istediğin adı yaz.
  • Masaüstünde kullanılan Gmail’in aksine, Gmail uygulamasında mevcut bir etiketin içinde yeni bir etiket oluşturamıyorsun.
 5. 5

  TAMAM işaretine dokun. Bu işaret, menünün sağ üst köşesinde yer alıyor. İşarete dokunduğunda yeni etiketin oluşturulacak ve böylece seçili e-postalar bu etiketin içine eklenebilecek.

 6. 6
  Etiketine e-posta ekle. Etiketine başka e-postalar eklemek istiyorsan, şunları yapmalısın:
 7. 7
  Etiketlerini görüntüle. Mevcut etiketlerinin listesini görmek için, ekranın sol üst köşesindeki işaretine dokun, sonra "Etiketler" bölümüne ulaşmak için aşağıya kaydır.
  • Bir etikete dokunarak içindeki bütün e-postaları görebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Gmail’de etiket ekleme işlemi, Google’ın gelen kutusunda bir klasör yaratmaktan farklıdır.
 • Varsayılan ayar olarak, bir etikete eklediğin e-postalar gelen kutunda da görünmeye devam edecek (ve tabii etiket içinde de). Gelen kutundan bu e-postaları kaldırmak için onları arşivleyebilirsin; böyle yaparak bağlı oldukları etiketlerden silinmeden e-postaları ortadan kaldırabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Etiketlerin çoğaldığında Gmail’in çalışması yavaşlayacaktır.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam