Facebook’ta Doğum Tarihi Nasıl Gizlenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesinde, doğum tarihinin Facebook’ta başkaları tarafından görülmesini nasıl engelleyeceğini öğreneceksin. Hem Facebook internet sitesi hem de mobil uygulaması üzerinden doğum günü gizlilik ayarlarını değiştirebilirsin.

Makalenin 1.Yöntemi:
Masaüstünde

 1. 1
  Facebook’u aç. Bilgisayarının internet tarayıcısında https://www.facebook.com/ adresine git. Önceden giriş yaptıysan sana ait Facebook Haber Kaynağı açılacaktır.
  • Giriş yapmadıysan sayfanın sağ üst köşesindeki alana e-posta adresini ve şifreni yazıp Giriş Yap butonuna tıkla.
 2. 2
  İsminin yazılı olduğu sekmeye tıkla. Bu sekme, Facebook sayfasının sağ üst kısmında bulunur. Buna tıkladığında kişisel Facebook sayfan açılacaktır.
  • İsim sekmesinde güncel profil resminin küçük bir görseli de olacaktır.
 3. 3
  Hakkında sekmesine tıkla. Bu sekme, profil sayfanın üst kısmında bulunan kapak fotoğrafının altında yer alır.
 4. 4
  İletişim Bilgileri ve Temel Bilgiler sekmesine tıkla. Bu sekme, sayfanın sol tarafında yer alır.
 5. 5
  "Temel Bilgiler" başlığına doğru sayfayı aşağıya kaydır ve "Doğum Tarihi" bilgisinin üzerine gel. Temel Bilgiler bölümü "İnternet Siteleri ve Sosyal Bağlantılar" alanının altında yer alır. "Doğum Tarihi" bilgisinin üzerine geldiğinde Düzenle seçeneği ortaya çıkacaktır.
 6. 6
  Düzenle seçeneğine tıkla. Bu, doğum tarihinin sağında bulunur. Tıkladığında "Doğum Tarihi" bölümü gizlilik seçeneklerini göstermek için genişleyecektir.
 7. 7
  İnsan şeklindeki simgeye tıkla. Bu seçenek, doğum tarihinin ay ve yıl satırının hemen sağında bulunur. Tıkladığında bir açılır menü ortaya çıkacaktır.
 8. 8
  Sadece ben seçeneğine tıkla. Bu seçenek, doğum gününü profilinde gizlemeni sağlar.
  • Doğduğun yılı da gizlemek istersen yılın sağında bulunan insan şeklindeki simgeye tıkla ve sonra da çıkan açılır menüdeki Sadece ben seçeneğine tıkla.
 9. 9
  Değişiklikleri Kaydet butonuna tıkla. Doğum tarihin artık profilinde görünmeyecek.
  Advertisement

Makalenin 2.Yöntemi:
Mobil Uygulamada

 1. 1
  Facebook’u aç. Lacivert arka plan üzerinde beyaz "f" harfi şeklindeki Facebook mobil uygulama simgesine dokun. Önceden giriş yaptıysan sana ait Facebook Haber Kaynağı açılacaktır.
  • Facebook’a önceden giriş yapmadıysan e-posta adresini (ya da telefon numaranı) ve şifreni yazıp Giriş Yap butonuna dokun.
 2. 2
  Profil simgene dokun. Bu, ekranın alt (iPhone) ya da üst (Android) kısmında yer alan, insan silüeti şeklinde bir simgedir. Dokunduğunda Facebook profil sayfan açılır.
  • Bu simgeyi göremezsen ekranın sağ alt köşesinde (Android’de sağ üstte) bulunan şeklindeki simgeye dokun. Sonra da açılan menünün üstünde yer alan ismine dokun.
 3. 3
  Profili Düzenle sekmesine dokun. Bu sekmeyi profil sayfanın üst kısmında bulunan kapak fotoğrafının altında göreceksin.
 4. 4
  Sayfanın en altına git ve Hakkında Kısmını Düzenle seçeneğine dokun. Bu, sayfanın en altında yer alan bir bağlantıdır. Dokunduğunda profil bilgilerinin listesi açılır.
 5. 5
  "Temel Bilgiler" başlığına ulaşmak için sayfayı aşağıya kaydır. Bu başlığı sayfanın orta kısımlarında göreceksin.
 6. 6
  Düzenle seçeneğine dokun. Bu seçenek, "Temel Bilgiler" başlığının sağında yer alır.
 7. 7
  "Gizlilik" simgesine dokun. Bu, sayfanın üst kısmındaki "Doğum Tarihi" başlığının sağında yer alan insan şeklindeki simgedir. Dokunduğunda bir açılır menü göreceksin.
 8. 8
  Sadece ben seçeneğine dokun. Bu seçenek, açılır menüde bulunur. Dokunduğunda doğum tarihinin ay ve gün bilgisi artık profilinde görünmeyecektir.
  • Sadece ben seçeneğini açılır menüde göremezsen aynı menüde yer alan Diğer Seçeneklere dokun. Sonrasında çıkan menüden de Sadece ben seçeneğine dokun .
 9. 9
  Doğum yılını gizle. Başkalarının doğum yılını da görmesini istemiyorsan yılın sağındaki "Gizlilik" simgesine dokun. Sonra da açılan menü üzerinden Sadece ben seçeneğine dokun.
  • Sadece ben seçeneğini yine göremezsen öncesinde Diğer Seçeneklere dokunman gerekecektir.
 10. 10
  Sayfayı aşağıya kaydır ve Kaydet butonuna dokun. Bu, sayfanın aşağısında yer alan mavi bir butondur. Dokunduğunda yaptığın değişiklikler kaydedilir ve doğum günün Facebook profilinde gizli hâle gelir.
  Advertisement

İpuçları

 • Profilinde doğum tarihini gizlediğinde başkaları doğum gününle ilgili bildirim alamayacak ve doğum günün onların iOS cihazlarında ya da Google takvimlerinde görünmeyecek.

Uyarılar

 • Doğum tarihinin gizlilik ayarını "Herkese Açık" yerine "Arkadaşlar" olarak değiştirirsen doğum tarihin profilinde görünmeye devam edecek.
Advertisement

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Advertisement