Doğal Yollarla Nezleden Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kurtulunur?

Ortak yazar: Zora Degrandpre, ND

Nezle çoğu zaman dört ila yedi gün içinde kendi başına geçiyor olsa da, belirtileri hafifletmek ve kendini çok daha hızlı bir şekilde iyi hissetmek için yapabileceğin belirli şeyler var.[1][2] Geniz yolunu buhar veya tuz solüsyonu gibi tıbbi olmayan seçeneklerle temizleyerek ve belirtileri doğru otlar, özler, çaylar ve takviyelerle tedavi ederek nezleden hem doğal, hem de hızlı bir şekilde kurtulabilirsin. Yeterince dinlenmek, sıvı ve besin almak, vücudunun nezle mikrobuyla daha hızlı savaşmasını sağlar.

Makalenin 1.Yöntemi:
Geniz Yolunu Temizlemek

 1. 1
  Yeterince ılık sıvı tüket. Ilık içecekler tüketmek sinüslerindeki salgıları çözer, böylece mukus daha serbest akarak seni daha hızlı iyi hissettirir. Araştırmalar, ılık içecekler içmenin burun akması, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi nezle belirtilerini hafiflettiğini göstermiştir.[3]
  • Sıcak, kafeinsiz çay da iş görür. Vücudun tekrar normal suyunu kazanması için papatya veya naneli çay tüketmeye devam et. Biraz bal ve limon eklemek boğazını rahatlatır ve etkisinin biraz daha uzun sürmesini sağlar. Naneli çay burun tıkanıklığını rahatlatırken, papatya çayı stresi ve yorgunluğu azaltmaya iyi gelir.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde, Japon Benifuuki yeşil çayı burun tıkanıklığını ve alerjik belirtileri azaltmaya yardımcı olur.[4] Geleneksel bitkisel çay “Throat Coat”un normal çaylara kıyasla boğaz ağrısına daha iyi geldiği kanıtlanmıştır.[5]
  • Sıcak çorbalar da nezle için iyi bir seçim. Bol miktarda sebze veya tavuk çorbası iç fakat çok fazla tuz tüketmekten kaçınmak için düşük sodyumlu olanlarını tercih et. Tavuk çorbası boğaz ağrısını yatıştırmaya ve mukusu gevşeterek tıkanıklığın hafiflemesine yardımcı olabilir.[6]
  • Eğer kahve seviyorsan, içmekten geri durmana gerek yok. Kahve içmenin nezle olan kişilerde uyanıklığı arttırdığı kanıtlanmıştır. Yine de çocuklar kafeinden uzak durmalıdır.[7] Fazla kafein susuzluğa neden olacağından asıl olarak ılık su, çay ve çorba tüketmelisin.
  • Alkolden uzak dur. Burun tıkanıklığını ve yutkunmayı daha da kötü hale getirebilir.[8]
 2. 2
  Buharlı duş ve banyo yap. Buhar, geniz yolunu nemlendirerek kişinin daha az rahatsız hissetmesine ve rahatlama etkisi de nezle belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.[9] Buhardan yeterince yararlanmak için nezle boyunca güne sıcak su dolu küvete girerek veya sıcak duşla başla.[10] Tıkanıklığı hafifletmek için mentollü bir “banyo bombası” bile bulabilirsin.
  • Hızlı bir buhar tedavisi için, bir kase suyu kaynama sıcaklığına yakın bir sıcaklığa ısıt. Epey bir buhar oluşturmaya başladığında, kaseyi ateşten al ve masa veya tezgah gibi sabit bir yüzeye koy.
  • Kafanı kasenin üzerine eğ fakat suya veya buhara çok yaklaşma yoksa yanabilirsin. Başını ince bir pamuk havluyla ört. Buharı 10 dakika kadar içine çek.[11] Bu tedaviyi günde iki ila dört kez uygulayabilirsin.[12]
  • Suya birkaç damla çiçek özü eklemek sinüs tıkanıklığını daha da açmak ve aromaterapiden yararlanmak için iyi bir yol.[13][14] Sinüs baş ağrılarını hafifletmek için nane yağını dene.[15] Okaliptüs yağı burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olur.[16] Tüketildiğinde zehirli olduğu için çay çiçeği yağı kullanma.[17]
 3. 3
  Yağ gargarası yapmayı düşün. Yağ gargarası yağı ağızdaki mikrop ve bakterileri temizlemek için kullanan bir Ayurveda tedavisidir. Çoğu mikroorganizma yağa yapışır ve bunları yağ ile birlikte tükürüp çıkarabilirsin.[18]
  • Hindistan cevizi yağı kullan. Hindistan cevizi yağı anti-bakteriyel özelliğe sahiptir ve ayrıca anti-mikrobiyal bir madde olan lorik asit içerir.[19]
  • Organik, soğuk sıkım yağ kullan. Susam ve ayçiçek yağı da işe yarar fakat hindistan cevizi yağı ilave olarak anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir (ve ayrıca tadı daha hoştur).
  • Bir çorba kaşığı yağ al ve ağzında en az bir dakika kadar çalkala. Ne kadar uzun süre çalkalarsan, o kadar çok bakteri temizlersin. Yağı ağzının içinde döndür, dişlerine doğru çek ve diş etlerine de temas ettiğinden emin ol.
  • Yağı yutma. Eğer yutmadan çalkalamakta zorlanıyorsan birazını tükür.
  • Yağı ağzında çalkaladıktan sonra çöpe tükür. (Lavaboya tükürürsen borular tıkanabilir). Ağzını ılık suyla durula.[20]
 4. 4
  Sinüslerini yıkamak için burun çaydanlığı kullan. Burun çaydanlığı sinüslerindeki mukusu boşaltmak ve burun yıkama denilen işlemle nezle belirtilerini birkaç saatliğine rahatlatmak için tasarlanmıştır. Bir burun deliğine tuz solüsyonu dökerek mukus diğer burun deliğine taşınır. Burun çaydanlıkları çoğu eczanede ve aktarda bulunabilir.[21][22]
  • Belirtiler belirdiğinde günde bir kez ile başla. Daha iyi hissettikçe, bunu günde iki sefere çıkarabilirsin.
  • Tuz solüsyonu yap veya eczaneden satın al. Kendi solüsyonunu yapmak için, ¼ tatlı kaşığı koşer tuzu veya turşuluk tuz, ¼ tatlı kaşığı kabartma tozu ve 225 gram ılık damıtılmış veya kaynatılmış suyu karıştır. Damıtılmış su veya kaynatılıp soğutulmuş su kullanmak önemli çünkü musluk suyunda parazitler ve amipler bulunabilir.
  • Burun çaydanlığını 110 gram tuz solüsyonu ile doldur. Bir lavaboya eğil veya ortalığı batırmamak için duşakabine veya küvete gir. Kafanı 45 derece kadar eğ.[23]
  • Burun çaydanlığının ucunu üst burun deliğine tut. Tuz solüsyonunun bir burun deliğinden diğerine akması için çaydanlığı hafifçe eğ. Diğer burun deliğinde aynısını tekrarla.
 5. 5
  Burnunu doğru şekilde sümkür. Sinüslerini açık tutmaya yardımcı olması için nezleyken burnunu sümkürmek önemlidir ancak çok şiddetli sümkürmemek gerekir. Sert şekilde sümkürmenin baskısı kulaklarını etkiler ve nezlenin üzerine bir de kulak ağrısı eklenir.[24] Hafifçe sümkürdüğünden emin ol ve sadece gerektiğinde yap.
  • Doktorlar, bir burun deliğinin üzerinde bir parmağı tutarak diğer delikten bir mendile hafifçe sümkürmeyi tavsiye eder.
  • Burnunu her sümkürdüğünde ellerini yıka. Bu, elindeki bakteri ve virüslerin enfeksiyona neden olmasının (veya enfeksiyonların başkalarına bulaşmasının) önüne geçer.
 6. 6
  Nemlendirici kullan. Evindeki havanın çok kuru olması nezle belirtilerini kötüleştirir ve hastalığın daha uzun sürmesine neden olur. Havayı nemli tutmak için nemlendirici kullanman geniz yolunu ıslak tutarak mukus akışını kolaylaştırır. Nefes alışını kolaylaştırması için nemlendiriciyi gece de çalıştır.
  • Nemlendiricini düzenli olarak temizle. Küf, rutubetli ortamlarda kolayca büyüyebilir.
  • Bir tencerede iki bardak saf su kaynatarak da havayı nemlendirebilirsin. Nezlenin daha da kötüleşmesine neden olacak herhangi bir kirliliği önlemek için saf su kullan.
  • Ev bitkileri doğal nemlendirici görevi görürler. Çiçekleri, yaprakları ve sapları havaya su buharı bırakır. Ayrıca havayı karbondioksit ve diğer kirleticilerden temizlerler.[25] Sarısabır, bambu palmiyesi, benjamin, Çin herdemyeşili ve deve tabanı, draçenanın çeşitli türleri iyi seçenekler arasındadır.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Doğal Tedavileri Kullanmak

 1. 1
  Mürver özü al. Avrupa mürveri ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Tıkanıklığı ve solunum yolu hastalığının diğer belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.[26] Mürverin iltihap sökücü ve virüs önleyici özelliği nezle ile mücadeleye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini harekete geçirir.
  • Mürver özünü çoğu eczane ve vitamin mağazalarından şurup, pastil ve takviye kapsül formlarında bulabilirsin.
  • Mürver çiçeği çayı yapmak için üç ila beş gram kuru mürver çiçeğini bir bardak kaynar suda 10-15 dakika boyunca demle. Çiçekleri süz ve çayı günde en fazla üç kez tüket.
  • Mürveri doktoruna danışmadan uzun bir süre kullanma. Mürver almaya başlamadan önce mutlaka doktorunla görüş, çünkü mürverin hamile kadınlar, otoimmün hastalığı olan kişiler ve düşük tansiyonu olan kişilerde yan etkileri olabilir. Diyabet ilaçları, müshil ilaçları, kemoterapi ilaçları veya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan kişiler de mürver kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.
  • Ham veya pişmemiş mürverleri kullanma. Zehirlidirler.[27]
 2. 2
  Okaliptüsü dene. Okaliptüs, hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlayan antioksidan özelliklere sahiptir. Okaliptüsün aktif bileşeni olan sineol bir balgam söktürücü olarak çalışarak solunum enfeksiyonları ile savaşır ve öksürüğü hafifletir[28] Bunu çoğu eczanede pastil, öksürük şurubu ve buhar banyosu formlarında bulabilirsin.
  • Tıkanıklığı hafifletmek ve balgamı gevşetmek için burun ve göğüs bölgesine okaliptüs yağı içeren merhemler sürülebilir.
  • Taze veya kuru okaliptüs yaprakları boğaz ağrılarını hafifletmek için çay ve ılık su gargaralarında kullanılabilir. Okaliptüs çayı yapmak için iki ila dört gram kurutulmuş yaprağı 10-15 dakika kadar bir bardak sıcak suda demleyebilirsin. Bu çayı günde en fazla üç kez iç.
  • Gargaralar için, bir fincan ılık suda iki ila dört gram kurutulmuş yaprağı demle. ¼ ila ½ tatlı kaşığı tuz ekle. Beş ila 10 dakika kadar demle. Kötü nefesi azaltmak ve boğaz ağrılarını hafifletmek için yemeklerden sonra tüket.[29]
  • Zehirli olabileceği için okaliptüs yağını ağız yoluyla tüketme. Astımı olan, nöbet geçiren, karaciğer veya böbrek hastalığı olan veya düşük tansiyonlu kişiler, doktorlarına sormadan okaliptüs kullanmamalıdır.
 3. 3
  Nane kullan. Nane, nezle belirtilerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ana bileşen olan mentol, mükemmel bir konjesyon gidericidir. Mentol, mukusu inceltir ve balgamı söker. Boğaz ağrısı ve öksürüğü de yatıştırır.[30] Mentolü, esansiyel yağlarda, pastillerde, takviye özlerinde, bitkisel çaylarda ve taze veya kurutulmuş bitkiler şeklinde bulabilirsin.
  • Nane çayı, boğaz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Sıcak suda bir çay poşeti (yaklaşık üç ila dört gram yaprak) demle. Biraz bal eklemek öksürüğü azaltmaya yardımcı olur.
  • İki yaşının altındaki çocuklarda nane yağı veya mentol kullanma.
  • Nane yağı aromaterapi veya merhem olarak kullanılabilir. Nane yağını ağız yoluyla alma.
 4. 4
  Ham bal ye. Bal, virüs önleyici özellikler içerdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sana daha faydalıdır. Ham bal oda sıcaklığında katıdır ve pastörize baldan biraz daha kuvvetli bir tadı vardır. Azami fayda için, vücudunun yaşadığın bölgeye has alerjenlerle savaşmasına yardımcı olması açısından, bölgende toplanan ham balları ara.
  • Boğaz ağrısını yatıştırmak ve öksürüğü azaltması için çaya bal ve limon katabilirsin.
  • Bir yaşından ufak bebeklere bal verme.[31]
 5. 5
  Kirpi otu al. Kirpi otu bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Yaygın bir tedavi olarak kullanılmasına rağmen, yapılan araştırmalarda nezle ile mücadeleye yardımcı olabileceği kanıtlanmadı.[32] Kirpi otunu çoğu eczanede ve vitamin mağazalarında bulabilirsin.[33]
  • Eğer kanarya otu, papatya veya kadife çiçeğine alerjin varsa, kirpi otunu kullanma.[34]
  • Kalp ilaçları ve mantar önleyici kullanan kişiler kirpi otunu kullanmamalıdır. Kirpi otu veya herhangi bir bitkisel takviyeyi kullanmadan önce doktoruna danış.
 6. 6
  Sarımsak ye. Sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hafif bir virüs önleyici niteliğe sahip olduğu biliniyor.[35] Sarımsağın nezle ile mücadeleye yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, ancak umut vaat ediyor.[36]
  • Sarımsağı takviye olarak alabilir veya yiyeceklere katabilirsin. Etkiyi en üst düzeye çıkarmak için günde iki ila dört diş sarımsak yemeyi hedeflemelisin.[37]
  Reklam

Makalenin 3.Yöntemi:
Vücudunun Hızlıca Daha İyi Hissetmesine Yardım Etmek

 1. 1
  Ilık tuzlu suyla gargara yap. Ilık bir tuzlu su gargarası kaşınan bir boğazı nemlendirmeye yardımcı olur. ¼ veya ½ tatlı kaşığı koşer veya turşuluk tuzu 225 gram ılık, damıtılmış veya kaynatılmış suyla karıştır.[38]
  • Suyla bir dakika kadar gargara yap, sonra tükür. Gerekirse birkaç saatte bir tekrarla
  • Küçük çocuklardan gargara yapmalarını isteme. Yanlışlıkla sıvıyı yutabilirler.
 2. 2
  C vitamini tüket. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek bir antioksidandır. C vitamini soğuk algınlığını “iyileştirmez”, ancak vücudunun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.[39] Çoğu yetişkinin günlük C vitamini tüketimi 65-90 mg arasında olmalı ve 2 gramın üzerine çıkmamalıdır.[40]
  • Turunçgiller, kırmızı ve yeşil biberler, kivi, ıspanak ve diğer çiğ meyve ve sebzeler iyi C vitamini kaynaklarındandır.[41]
  • C vitaminini aşırı tüketme. Aşırı doz olasılığına ek olarak, vücudun aşırı C vitaminini depolayamaz. Vücudun kullanamadığı şeyleri idrarla dışarı atar.
 3. 3
  Yeterince sıvı tüket. Bol su içmek boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bol miktarda su, meyve suyu veya et suyu iç. Eğer kusuyorsan, elektrolit dengesini sağlamak için elektrolit içeren bir spor içeceği içmen gerekir.
  • Ballı ılık limon suyu tıkanıklığı hafifletebilir.[42] Yarım limonu bir fincan ılık su ile karıştır. İstediğin kadar bal ekleyebilirsin.
  • Ilık elma suyu boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Mikrodalga bardağına elma suyu koy ve mikrodalga fırında bir dakika ısıt.[43]
  • Kadınlar iyi olduklarında en az 2.2 litre sıvı tüketmelidirler. Erkekler iyi olduklarında en az 3 litre sıvı tüketmelidirler. Hasta olduğunda daha da fazla içmelisin.[44]
  • Alkolden ve kafeinli içeceklerden uzak dur. Alkol iltihaplanmayı kötüleştirebilir. Alkol ve kafein seni susuz bırakır.
 4. 4
  Yeterince dinlen. Vücudun daha hızlı iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaç duyar, bu yüzden rapor al (Çalışma arkadaşların da nezleye yakalanmak istemez). Kendini fazla zorlamak bağışıklık sistemini zayıflatabilir, bu da iyileşme süresinin daha da uzun olacağı anlamına gelir.
  • Hastalığın seni halsiz hissettirebilir, bu yüzden gün boyunca şekerleme yaparak gücünü toplamaya çalış.
  • Uyurken nefes almakta güçlük çekiyorsan, daha kolay nefes almak için başını yastıkla yükselt.
 5. 5
  Stresini yönet. Yapılan araştırmalar rahatlama tekniklerinin nezle ve gribin iyileşme sürelerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.[45] Nefes egzersizleri, yoga ve tai chi stres azaltma teknikleri arasındadır.
  • Derin nefes almak için, bir elini göğsüne, diğer elini de karnına koy. Dört saniye boyunca burnundan yavaş, derin bir nefes al. Elinin altındaki karnının şiştiğini hissetmelisin. Dört saniye nefesini tut, sonra dört saniye boyunca nefesini ver.[46]
  • Yoga, zindeliği geliştiren, tansiyonu düşüren, rahatlamayı ve kendine güveni destekleyen, stresi ve endişeyi azaltan bir zihin-vücut terapisidir. Genel sağlığı iyileştirmek için fiziksel duruşları, nefes egzersizlerini ve meditasyonu kullanır. Hatha yoga, ABD'deki en yaygın yoga türüdür. Bu, kendi hayatındaki karşıtlıkları dengelemek amacıyla asanalar olarak bilinen fiziksel duruşların veya egzersizlerin üzerinde durur. Egzersizler esnasında esnemenin peşinden uzanma hareketleri gelir, yuvarlak sırtın peşinden kavisli sırt gelir, fiziksel egzersizlerin peşinden de meditasyon yapılır.[47]
  • Tai chi, Geleneksel Çin Tıbbı’nın bir parçası olan hafif bir egzersiz programıdır. Fiziksel sağlığı ve duygusal refahı artıran yavaş, temkinli hareketler, meditasyon ve derin nefesten oluşur. Birçok pratisyen, günde iki kez yaklaşık 15-20 dakika süreyle evde tai chi yapmayı tavsiye eder, çünkü duruşları öğrenmek ve kalıcı sonuçlar elde etmek için düzenli uygulama şarttır. Bir tai chi programına başlamadan önce doktoruna danışmalı ve sağlık ihtiyaçlarını tai chi eğitmeni ile görüşmelisin.[48]
 6. 6
  Aromaterapiyi dene. Aromaterapi rahatlamana yardımcı olur. Nemlendiricine veya buhar banyona birkaç damla esansiyel yağ damlat veya bitki çayı yap.
  • Limon melisa nane ailesinin bir üyesidir ve çoğu zaman rahatlamayı artırmak ve kaygıyı azaltmak için kullanılır. İki ila dört gram kuru melisa limon otunu veya dört ila beş taze melisa limon yaprağını sıcak suda 10 ila 15 dakika boyunca demleyerek basit bir şekilde limonlu melisa çayı yapabilirsin.[49]
  • Lavanta sakin olmana ve rahatlamana, aynı zamanda yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Esansiyel yağı merhem veya nemlendiricinle kullan.[50] Lavanta çayını çoğu aktarda bulabilirsin.
  • Papatya sakinleştirici bir bitki olmasıyla bilinir. Aynı zamanda nezle tedavisine yardımcı olabilir.[51] İki ila dört gram kuru papatya veya bir papatya poşet çayının üzerine bir bardak kaynar su dökerek bir papatya çayı yapabilirsin. Buhar soluma banyosuna papatya yağı eklenmesi öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.[52]
 7. 7
  Ne zaman doktora görünmek gerektiğini öğren. Çoğu durumda, doktor sana bu makalede anlatılan tedavileri uygulamanı söyleyecektir. Ancak, eğer nezle veya grip belirtilerin ağırsa veya daha önce bir solunum bozukluğu teşhisi konduysa, hemen tıbbi yardım almalısın. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, bir doktora görün:[53]
  • Yüksek ateş (38.9°C üzeri)
  • Kulak veya burun iltihabı
  • Yeşil, kahverengi veya kanlı burun akıntısı
  • Yeşil balgamlı öksürük
  • Geçmeyen öksürük
  • Ciltte döküntü
  • Nefessizlik
  Reklam

İpuçları

 • Bol miktarda C ve D vitamini al. Bolca orman meyvesi tüket.
 • Dinlen! Vücudunu zorlaman iyileşmenin daha uzun sürmesi anlamına gelir.
 • Burnunu sildikten sonra ellerini yıka ve yeni bir mendil al. Ellerini düzenli olarak yıka. Hareket halindeyken el antiseptiği kullan.
 • Portakal ye. İçindeki C vitamini bağışıklık sisteminin nezle ile savaşmasına yardım eder.
 • Olabildiğince dinlen. Gün içinde uyu ve hatta işten birkaç günlük izin al. Sürekli sıvı tüket (en iyisi sudur).
 • Vücudunun çabuk toparlanması için sağlıklı besinler tüket ve yeterince dinlen.
 • Ayağını sıcak suya sokmayı dene. Sıcak su sinirleri gevşetir ve bazı belirtileri hafifletir.
 • Olabildiğince fazla su iç, fakat aşırıya da kaçma. Bunun yanında bolca meyve ve sebze tüket.
 • Öksürük pastili kullanmak yardımcı olur fakat fazla kullanma.
 • Nezle olduğunda sigaradan ve pasif içici olmaktan uzak dur. Duman mukus zarlarını tahriş eder ve belirtileri kötüleştirebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Yedi ila 10 gün içinde belirtilerde gelişme olmazsa veya yüksek ateş (38.9°C üzeri), temiz olmayan burun akıntısı, balgamlı öksürük veya cilt döküntüsü oluşursa bir doktora görün.
 • Eğer hamileysen bazı ilaçlar, bitkiler ve takviyeler senin ve bebeğin için zararlı olabilir ve alınmamalılardır.
 • Bitkisel tedavi öncesinde doktoruna danış. Bitkiler bazı ilaçlar veya tıbbi rahatsızlıklarla etkileşime girebilir.
 • Eğer astım veya amfizem gibi bir akciğer rahatsızlığın varsa, nezle olduğunda hemen doktorunu bilgilendirmelisin.
 • Sıcak duş ve banyolar cildini kurutabilir.
 • Burun çaydanlıklarıyla sadece saf, steril veya önceden kaynatılmış su kullanılmalı.[54] Kirli suyun bu tür hassas bölgelere temas etmesi, suda yaşayan parazitlerin iltihap yapmasına neden olabilir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Naturopati Doktoru
Zora Degrandpre, ND bu makalenin ortak yazarıdır. Dr. Zora Degrandpre Washington’da lisanslı bir Naturopati Doktoru’dur. Naturopati doktorluk derecesini Ulusal Doğal Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında almıştır.
Kategoriler: Sağlık
 1. https://www.wwu.edu/chw/student_health/publications/Self%20Care%20Remedies.pdf
 2. http://umm.edu/health/medical/reports/articles/sinusitis
 3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000647.htm
 4. https://www.wwu.edu/chw/student_health/publications/Self%20Care%20Remedies.pdf
 5. http://www.unh.edu/health-services/ohep/complementaryalternative-health-practices/aromatherapy
 6. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/peppermint
 7. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/eucalyptus
 8. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691505002899
 9. http://www.webmd.com/oral-health/features/oil-pulling
 10. http://www.webmd.com/oral-health/features/oil-pulling
 11. http://www.webmd.com/oral-health/features/oil-pulling
 12. http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm316375.htm
 13. http://www.med.umich.edu/1info/FHP/practiceguides/Rhino/saline.pdf
 14. http://www.webmd.com/allergies/sinus-pain-pressure-11/neti-pots?page=2
 15. http://www.webmd.com/cold-and-flu/8-tips-to-treat-colds-and-flu-the-natural-way
 16. http://www.extension.umn.edu/garden/yard-garden/houseplants/houseplants-help-clean-indoor-air/
 17. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/elderberry
 18. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/elderberry
 19. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/eucalyptus
 20. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
 21. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/peppermint
 22. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2007/12/22/is-honey-more-effective-than-cough-medicine.aspx
 23. http://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/echinacea-common-cold
 24. http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/four-natural-cold-remedies-do-they-work?page=2
 25. http://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/echinacea-common-cold?page=2
 26. http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/lifestyle-guide-11/colds-flu-immune-system?page=3
 27. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22419312
 28. http://www.medicaldaily.com/garlic-good-you-7-surprising-benefits-garlic-optimal-health-324114
 29. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
 30. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12134712?dopt=Abstract
 31. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/vitamin-c/faq-20058030
 32. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-Consumer/
 33. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
 34. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
 35. http://www.mayoclinic.org/healthy-living/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256
 36. http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/common-cold
 37. http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/relaxation-techniques
 38. http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/yoga
 39. http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/tai-chi
 40. http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/lemon-balm
 41. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/lavender
 42. http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/german-chamomile
 43. http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/german-chamomile
 44. http://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/when-see-doctor
 45. https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm316375.htm

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam