Bilgisayarda Ekran Nasıl Uzaklaştırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bilgisayarında ekranı uzaklaştırmanın birkaç yolu vardır. Bu wikiHow makalesi, bilgisayarda ekranı uzaklaştırmanda sana yardımcı olur.

Makalenin 1.Yöntemi:
Klavyeyi Kullanmak

 1. 1
  Uzaklaştırmak istediğin sayfayı tıklayarak seç. Bu yöntem çoğu kullanıcı için en iyisidir. En hızlı ve en kolay yöntemdir; özellikle de faresi olmayan dizüstü kullanıcıları için.
 2. 2
  Ctrl tuşunu basılı tut.
 3. 3
  Klavyenin en üstünde, sıfır numarası ve eşittir işareti arasındaki - tuşuna bas. Alternatif olarak Ctrl tuşunu basılı tut ve yukarı kaydır.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Fare veya Dokunmatik Alan Kullanmak

 1. 1
  Uzaklaştırmak istediğin sayfayı tıklayarak seç. Bu, kontrol etmesi zor olduğu için dizüstü bir bilgisayarın dokunmatik alanında daha zor olabilir; ama fare kullanıcıları bu yöntemi tercih edebilir.
 2. 2
  Ctrl tuşunu basılı tut.
 3. 3
  Fare tekerliğini veya dokunmatik alanda parmağını yukarı doğru kaydır.
  Reklam

Makalenin 3.Yöntemi:
Google Chrome’da

Makalenin 4.Yöntemi:
Mozilla Firefox’ta

Makalenin 6.Yöntemi:
Ekran Çözünürlüklerini Değiştirmek

 1. 1
  Başlat menünü aç. [3] Klavyenin sol alt tarafına yakın olan Win tuşuna bas. Masaüstünün tamamı uzaklaştırılmış gibi görünür; böylece tüm pencereler daha büyük bir çalışma yüzeyinde daha küçük bir ölçekte görünür. Karmaşık görüntü azalabilir.
 2. 2
  Ayarlarını aç. Ayarlara tıkla.
 3. 3
  Sistem > Monitör > Gelişmiş Görüntü Ayarları’na tıkla. Gelişmiş Görüntü Ayarları, Monitör seçenekleri menüsünün en altında bulunur.
 4. 4
  Çözünürlüğünü değiştir. Bunu, “Çözünürlük”ün altındaki açılır menü okuna tıklayarak yapabilirsin. Sayıyı ne kadar artırırsan ekran o kadar “uzaklaştırılmış” görünür. Değiştirdikten sonra bu ayarları saklamak istediğini doğrulaman gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Ekranı orijinal/normal yakınlaştırmasına döndürmek için Ctrl+0 tuşlarına bas.
 • Uzaklaştırmada sorun yaşıyorsan bilgisayarını yeniden başlatmayı dene. Her şeyin standart yakınlaştırma seviyesine dönmüş olması gerekir; ama ekranının çözünürlüğü varsayılana dönmez.
 • Ekranının belli bir bölgesini yakınlaştırıp uzaklaştırmak için büyüteç uygulamasını kullanabilirsin. Uygulama şurada bulunur: Başlat >> Programlar >> Donatılar >> Büyüteç. Ek olarak, uygulamayı bilgisayarının arama işlevini kullanıp “büyüteç”i arayarak da bulabilirsin.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam