Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bluetooth, görüş alanında olmasalar bile yakındaki cihazlara bağlanmanı sağlayan kablosuz bir teknolojidir. Yeni laptopların çoğu Bluetooth donanımı kurulu olarak geliyor, fakat bilgisayarın eskiyse veya masaüstü bilgisayar kullanıyorsan Bluetooth olmama ihtimali vardır. Bilgisayarının Bluetooth özellikli olup olmadığını ve değilse neler yapabileceğini öğrenmek için 1. Adıma bak.

Makalenin 1.Yöntemi:
Windows

 1. 1
  Aygıt Yöneticisini aç. Bluetooth’un bir bilgisayarda çalışması için bazı donanımlar gereklidir. Çoğu laptop Bluetooth özellikli olarak gelirken birçok masaüstü bilgisayar bu özelliğe sahip olmayabilir. Aygıt Yöneticisi bilgisayarını oluşturan tüm donanım öğelerini listeler, buraya bakarak Bluetooth donanımının kurulu olup olmadığını görebilirsin. Aygıt Yöneticisine, her Windows sürümünde biraz farklı şekillerde erişilir:
  • Windows 8 - Win+X tuşlarına bas ve Aygıt Yöneticisini seç
  • Windows 7/Vista - Başlat Menüsüne tıkla ve Arama Kutusuna Aygıt Yöneticisi yaz. Sonuçlardan Aygıt Yöneticisini seç.
  • Windows XP - Başlat Menüsüne ve sonra Bilgisayarım seçeneğine tıkla. Özellikler seçeneğine ve sonra Donanım sekmesine tıkla. Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıkla.
  • Not: Görev Çubuğunda Bluetooth simgesi varsa Bluetooth donanımı kurulu ve etkin demektir.
 2. 2
  Bluetooth Radyoları kategorisi var mı diye bak. Aygıt yöneticisi penceresinde fabrika ayarlı olarak Disk sürücüleri, Görüntüleme bağdaştırıcıları, İşlemciler vb. gibi bilgisayarındaki bağlı bütün aygıtlar görünecek. Bluetooth Radyoları kategorisi var mı diye bak. Kategoriler alfabetik sırayla listelenmiştir, bu yüzden Bluetooth radyoları kategorisi üst kısımlarda olmalıdır. Bu kategoriyi görürsen Bluetooth kurulu demektir.
  • Donanımın doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak için bu kategorinin yanındaki ok işaretine tıkla. Donanımın üzerinde sarı bir ünlem işareti varsa Bluetooth’un çalışması için önce doğru sürücüleri yüklemen gerekebilir.
 3. 3
  "Ağ bağdaştırıcıları" kategorisine bak. Bluetooth Radyolar kategorisini göremiyorsan Bluetooth adaptörünü "Ağ bağdaştırıcıları” kategorisinin altında bulabilirsin. Bu kategoride normalde kablosuz veya kablolu ağlara bağlanmak için kullandığın ağ kartın vardır. "Bluetooth” kelimesinin olduğu herhangi bir öğe var mı diye bak.
  • Bluetooth donanımı kurulu değilse herhangi bir online satış mağazasından uygun fiyata bir Bluetooth USB adaptörü alabilirsin. Kurulumu çok kolaydır, sadece boş bir USB girişine takmak yeterlidir.
 4. 4
  Bluetooth cihazlarını kullan. Bilgisayarında Bluetooth olduğunu kontrol ettikten sonra Bluetooth cihazlarını kullanmaya başlayabilirsin.
  Advertisement

Makalenin 2.Yöntemi:
Mac OS X

 1. 1
  "Bu Mac Hakkında” menüsünü aç. Mac bilgisayarların çoğu Bluetooth kurulu olarak gelir. Bluetooth kurulu ve etkinse ekranın sağ üst köşesinde Bluetooth logosunu görürsün. Logoyu göremiyorsan doğru donanımın kurulu olduğundan emin olmak için kontrol edebilirsin.
  • Apple menüsüne tıkla ve "Bu Mac Hakkında” seçeneğini seç.
 2. 2
  "Daha Fazla Bilgi” seçeneğine tıkla. Tıkladığında Mac bilgisayarında kurulu olan tüm donanımların, ağ iletişim kurallarının ve yazılımların gözüktüğü bir pencere açılır. Donanım kategorisinin açık olduğundan emin ol ve Bluetooth öğesi var mı yok mu diye bak.
  • Bluetooth seçeneği yoksa veya tıkladığında hiçbir şey çıkmıyorsa Bluetooth donanımı kurulu değil demektir. Online satış mağazalarında uygun fiyata bulabileceğin bir Bluetooth USB adaptörü alman gerekecek.
 3. 3
  Sistem Tercihleri penceresini kullan. Bluetooth özelliğini Sistem Tercihleri menüsünden kontrol edebilirsin. Apple menüsüne tıkla ve "Sistem Tercihleri” seçeneğini seç. "Donanım" veya "İnternet ve Kablosuz Ağ" kısımlarından birinde Bluetooth seçeneği var mı diye bak.
 4. 4
  Bluetooth cihazlarını kullan. Bilgisayarında Bluetooth olduğunu kontrol ettikten sonra Bluetooth cihazlarını kullanmaya başlayabilirsin.
  Advertisement

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Advertisement