Bilgisayarın BIOS'u Nasıl Güncellenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi ile bir Windows bilgisayarın BIOS yazılımını nasıl güncelleyeceğini öğreneceksin. BIOS'un nadiren güncellenmesi gerektiğini unutma ve BIOS'un yanlış güncellenmesi bilgisayarını tamamen çalışamaz hâle getirebilir. Mac bilgisayarlarda BIOS yoktur.

Makalenin 1.Kısmı: BIOS Güncelleme Dosyasını İndirme

 1. 1
 2. 2
  Sistem Bilgisi'ni aç. Başlat penceresine msinfo yaz, Başlat penceresinin üstündeki Sistem Bilgisi seçeneğine tıkla.
 3. 3
  Bilgisayarının model adını kontrol et. "Sistem Modeli" başlığının yanında, rakamlar ve harfler yazılı olacak. Bu, bilgisayarının model adıdır. BIOS güncelleme dosyasını ararken bu bilgilere ihtiyacın olacak.
  • Sipariş üzerine yapılmış bir bilgisayarın varsa bu adımı atla.
 4. 4
  BIOS sürümü numarasını bul. "BIOS Sürümü/Tarihi" başlığının yanında şirket adı, bilgisayarının model adını ve bir noktadan sonra bir sayı göreceksin. Noktadan sonraki sayı BIOS sürümüdür.
  • Örneğin, "Q553UB" model numarasına ve 202 BIOS sürümüne sahip bir bilgisayar için "Q553UB.202" yazacak.
  • Sipariş üzerine yapılmış bir bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarın model numarasını kullanmak yerine anakartının modelini bulman gerekir.
 5. 5
  BIOS üreticisinin destek sitesini aç. Genelde bunu yapmanın en kolay yolu Google’a bilgisayarının üreticisinin adını, bilgisayarının model adını ve "sürücüler" veya "BIOS" yazıp aratıp uygun bağlantıyı seçmektir. Bu işlem bilgisayarının üreticisine bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden doğru olanı bulmadan önce birkaç farklı bağlantıya tıklaman gerekebilir.
  • Sipariş üzerine üretilmiş bir bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarının anakart adını "BIOS" ve "güncelleme" ifadeleri ile birlikte arayarak üreticinin İnternet sitesini açman gerekir.
 6. 6
  BIOS güncelleme dosyasını bul. İnternet sitesine bağlı olarak, önce "Güncellemeler", "Destek" veya "İndirilenler" bölümünü açman veya "BIOS" başlığına tıklaman gerekebilir. BIOS dosyasını bulduktan sonra devam edebilirsin.
  • Yine, burada deneme yanılma yöntemini kullanman gerekebilir.
 7. 7
  Güncelleme dosyasının, BIOS sürümünden daha yeni olduğundan emin ol. Dosyanın adında bir sürüm numarası görmelisin. Bu sürüm numarası, BIOS sürümü numarasından daha büyükse BIOS'un eskidir ve güncellenebilir.
  • İnternet sitesindeki sürüm numarası BIOS sürümü numarasıyla aynıysa BIOS'un günceldir ve güncellemeye gerek yoktur.
  • Mevcut BIOS sürümün bir tam sayı (örneğin 301) olsa ve sitedeki dosya daha yüksek bir ondalık sayı (örneğin 301.1) olarak listelenmiş olsa bile sitenin dosyası BIOS'un kullandığından daha yüksek bir sürüme sahiptir.
 8. 8
  Güncelleme dosyasını indir. Bunu yapmak için İndir bağlantısına, butonuna veya simgesine tıkla. BIOS güncelleme dosyası indirildiğinde BIOS'u güncellemeye devam edebilirsin.
  • Bazı durumlarda, indirebilmek için dosyanın adına tıklaman gerekebilir.
  • Çoğu BIOS güncelleme dosyası bir ZIP klasörünün içinde indirilecektir.
  Advertisement

Makalenin 2.Kısmı: BIOS'u Güncelleme

 1. 1
  Bilgisayarının güvenilir bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin ol. Güncelleme işlemi sırasında bilgisayarın kapanırsa bu, BIOS'u kalıcı olarak bozabileceğinden güvenilir bir güç kaynağı kullanmak istersin.
  • Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarın fişe takılmış olmasının yanı sıra bilgisayarının bataryası da tam dolu olmalıdır.
 2. 2
  BIOS dosyasını ZIP'ten çıkart. Çoğu durumda BIOS güncelleme dosyasını kendi klasöründen çıkartman (veya "açman") gerekir:
  • Açmak için indirilen ZIP dosyasına çift tıkla.
  • Pencerenin üstündeki Dizine Çıkart sekmesine tıkla.
  • Tümünü çıkart butonuna tıkla.
  • İstendiğinde Çıkart butonuna tıkla.
  • Çıkarılan klasörün açılmasını bekle.
 3. 3
  Varsa BIOS dosyasının README (BENİOKU) belgesini oku. "README" veya benzeri bir metin belgesi mevcutsa açmak için ona çift tıkla ve devam etmeden önce belgenin tamamını oku.
  • README dosyasındaki BIOS güncelleme talimatları, bu makaledeki güncelleme talimatlarıyla çelişiyorsa bu makale yerine README'de yazan talimatları uyguladığından emin ol.
 4. 4
  Bilgisayarına bir USB flash bellek tak. BIOS, bilgisayarının dosyalarına erişemeyeceğinden BIOS güncelleme dosyasını boş bir USB flash belleğe koyman gerekir.
 5. 5
  BIOS dosyasını flash belleğe kopyala. BIOS dosyasına bir kez tıkla, kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına bas, flash belleğini aç ve kopyalanan dosyayı yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına bas.
  • Güncelleme işlemi boyunca flash belleğin bilgisayarda takılı olması gerekir.
 6. 6
  BIOS sayfasına eriş. Başlat'a tıklayıp önce Güç simgesine, ardından Yeniden Başlat seçeneğine tıklayarak bilgisayarını yeniden başlat. Sonra hemen bilgisayarının üreticisinin BIOS başlangıç sayfası için atadığı tuşa basmaya başla. BIOS başlatılmazsa bilgisayarını yeniden başlatman ve farklı bir tuş denemen gerekir.
  • Çoğu bilgisayarda bu tuş, işlev tuşlarından biridir (örneğin F12). Ama bazı bilgisayarlarda Del tuşuna veya Esc tuşuna basman gerekir.
  • Bilgisayarının BIOS tuşunu bilmiyorsan bir arama motoruna bilgisayarının üreticisinin adını, model adını ve "BIOS tuşu" yazarak arama yap.
 7. 7
  Mümkünse BIOS'unu yedekle. BIOS'un ana ekranında bir "Yedekle" veya "Kaydet" seçeneği görürsen (veya ekranın üstünde bir "Yedekle" "sekmesi görürsen) onu seç ve ekrandaki talimatları izle. Bu, BIOS güncellemesi bilgisayarınla uyumlu olmazsa BIOS ayarlarını daha sonra geri yükleyebilmeni sağlar.
  • Bunun yerine, yedekleme işlemini başlattıktan sonra BIOS'unu yedeklemen istenebilir.
  • Her BIOS sayfasında ayarları yedeklemene izin verilmez.
 8. 8
  BIOS güncelleme aracını etkinleştir ve kullan. Her BIOS'ta BIOS güncelleme aracına erişmenin yolu biraz farklıdır. Bu nedenle nasıl yapılacağını öğrenmek için BIOS üreticisinin destek sitesine başvurman gerekebilir.
  • Çoğu durumda Önyükleme sekmesini seçip USB flash belleğinin göründüğünden emin olup menüde herhangi bir yedekleme veya "Flash" seçeneğini etkinleştirip ardından Gelişmiş sekmesinden Flash'ı Başlat seçeneğini seçersin.[1]
  • Bazen bir USB bellek takılıyken BIOS tuşuna bastığında Güncelle seçeneğini seçmene ve ekrandaki talimatları izlemene olanak veren özgün bir menü açılır. Bu, Dell bilgisayarlarda yaygındır.[2]
 9. 9
  Bilgisayarının BIOS'unun güncellenmesine izin ver. Bu işlem, bilgisayarına ve BIOS güncellemesinin yoğunluğuna bağlı olarak birkaç dakika ila bir saatten fazla sürebilir. BIOS'unun güncellenmesi bittiğinde bilgisayarın kendini yeniden başlatmalıdır ancak bunu onaylaman istenebilir.
  • BIOS güncellenirken bilgisayarını kapatma. Bilgisayarını kapatırsan bu, BIOS'un bozulmasına neden olabilir. Böyle bir durumda bilgisayarın başlatılamaz, BIOS kurulumu tamamlanamaz veya bilgisayarın çalışmaz.
  Advertisement

İpuçları

 • En yeni bilgisayarlarda BIOS daha çok "UEFI" olarak adlandırılır.
 • BIOS güncellemeleri mevcut hataları düzeltmek, yeni donanım ve standartlar için destek veya işlevsellik eklemek için piyasaya sürülebilir. Bu belgelere ulaşılabiliyorsa güncellemenin bilgisayarının işine yarayıp yaramayacağını anlamak için yüklemeyi düşündüğün BIOS güncellemesinin sürüm notlarını veya diğer belgelerini oku.
 • Bir BIOS arızası durumunda BIOS'u onarabilirsin.

Uyarılar

 • Ne yaptığını tam olarak bilmiyorsan BIOS'u güncelleme. Üreticinin talimatlarına ve önlemlerine uyulmaması BIOS'u da bozabilir.
 • BIOS güncellemelerini asla üreticinin İnternet sitesi dışında başka bir yerden indirme çünkü BIOS güncellemeleri, kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanılabilir.
Advertisement

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Advertisement