Anketler Nasıl Atlanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, içeriği görüntülemen için sorular cevaplamanı veya kişisel bilgiler sunmanı gerektiren, anket hâlindeki içerik engelleyicileri nasıl atlayacağını öğretir. Bunu Chrome’da veya Firefox’ta tarayıcıya özel eklentilerle yapabilirsin. Daha gelişmiş seçenekleri de uygulayabileceksen bağlantıları İnternet sitesinden çıkarmak için Chrome’u kullanabilirsin veya anketi İnternet sayfasından geçici olarak silmek için, önde gelen herhangi bir İnternet tarayıcısının öge denetleyicisini kullanabilirsin.

Makalenin 1.Yöntemi:
Chrome’da ScriptSafe’i Kullanmak

 1. 1
  Chrome’u aç. ScriptSafe eklentisi yalnızca Google Chrome’da çalışır.
 2. 2
  ScriptSafe eklenti sayfasına git. Chrome tarayıcında https://chrome.google.com/webstore/detail/scriptsafe/oiigbmnaadbkfbmpbfijlflahbdbdgdf?hl=tr-TR adresini aç.
 3. 3
  Chrome’a Ekle’ye tıkla. ScriptSafe penceresinin sağ üst tarafında bulunan mavi bir butondur.
 4. 4
  İstendiği zaman Uzantı ekle’ye tıkla. Böylece ScriptSafe, Chrome tarayıcına yüklenir.
 5. 5
  Anket hâlinde içerik engelleyici kullanan bir siteye girmeyi dene. ScriptSafe’in işe yarama oranı yüzde 100 olmasa da anketin eklenti tarafından engellenmiş olması gerekir.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Firefox’ta NoScript’i Kullanmak

 1. 1
  Firefox’u aç. NoScript eklentisi yalnızca Firefox tarayıcıda çalışır.
 2. 2
  NoScript indirme sitesine git. Firefox tarayıcında https://noscript.net/ adresine git.
 3. 3
  INSTALL’a (YÜKLE) tıkla. NoScript sayfasının en sol tarafındadır.
 4. 4
  İstenirse İzin Ver’e tıkla. Firefox bazen uygulamaların yüklenmesini engeller; NoScript için bir istisna yapmak adına, istenirse İzin Ver’e tıkla.
 5. 5
  Yükle’ye tıkla. Sayfanın sol üst köşesindedir.
 6. 6
  İstendiği zaman Şimdi Yeniden Başlat’a tıkla. Böylece NoScript eklentisi yüklendiğinde Firefox tarayıcın yeniden başlar.
 7. 7
  Anket hâlindeki bir içerik engelleyiciyi kullanan bir siteye girmeyi dene. Her zaman çalışması garanti olmasa da anketin eklenti tarafından engellenmiş olması gerekir.
  • Anket kullanan siteler bazen NoScript’i tespit eder ve sayfaya erişmeni engeller.
  • Erişmek istediğin dosya bir anketi doldurmanı gerektiriyorsa dosyayı elde edemezsin.
  Reklam

Makalenin 3.Yöntemi:
Bağlantıları Siteden Çıkarmak

 1. 1
  Google Chrome’u aç. Geliştirici araçlarının programa dâhil olması için Chrome’a ihtiyacın olur. Böylece İnternet sitesindeki tüm bağlantıları tarayabilir ve muhtemelen, ihtiyacın olan indirme bağlantısını anketi doldurmana gerek kalmadan bulabilirsin.
  • Erişmeye çalıştığın anketli siteye git. Anket penceresinin açıldığını görüyor olman gerekir.
  • Bağlantıları çıkarma yöntemi, yalnızca ihtiyacın olan indirme bağlantısı veya site bağlantısı anketle aynı sayfadaysa işe yarar.
 2. 2
  butonuna tıkla. Chrome tarayıcısının sağ üst köşesindedir.
 3. 3
  Diğer araçlar’a tıkla, ardından Geliştirici araçları’na tıkla. Böylece Chrome’un geliştirici penceresi, Chrome penceresinin sağ tarafında açılır.
 4. 4
  Konsol sekmesine tıkla. Bu, geliştirici çerçevesinin en üstündedir.
 5. 5
  URL alma kodunu konsola yapıştır. Aşağıdaki kodu kopyalayıp konsola yapıştır, ardından da Enter’a bas:

  urls = $$('a'); for (url in urls) console.log ( urls[url].href );

 6. 6
  İstediğin bağlantıyı ara. Komutu çalıştırdıktan sonra, sitedeki tüm bağlantıların bir listesi karşına çıkar. İhtiyacın olan indirme veya sayfa sitedeyse doğru bağlantıya tıklayarak ona erişebilirsin.
  • .css veya .js ile biten bağlantılar indirme bağlantıları değildir; sitenin başka ögelerine giden bağlantılardır. Bunları görmezden gelebilirsin.
  Reklam

Makalenin 4.Yöntemi:
Öge Denetleyicisini Kullanmak

 1. 1
  Anketli bir İnternet sitesine gir. Bu yöntemi uygulamak için, önde gelen İnternet tarayıcılarından herhangi birini kullanabilirsin (Chrome, Firefox, Edge ve Safari gibi).
 2. 2
  Öge denetleyicisini aç. Herhangi bir tarayıcıda bunu yapmanın en kolay yolu F12 tuşuna basmaktır; ama öge denetleyicisini açmanın başka yolları da vardır:
  • Chrome - butonuna tıkla, Diğer araçlar’ı seç, ardından Geliştirici araçları’na tıkla.
  • Firefox - butonuna tıkla, Geliştirici’yi seç, ardından Web Konsolu’na tıkla, son olarak da Denetleyici sekmesine tıkla.
  • Edge - ... butonuna tıkla, F12 Geliştirici Araçları’na tıkla, son olarak da DOM Gezgini’ne tıkla.
  • Safari - Safari’ye tıkla, ardından Tercihler’e tıkla, Gelişmiş sekmesine tıkla, "Geliştirme menüsünü menü çubuğunda göster"’i işaretleyip Tercihler’den çık, Geliştirme’ye tıkla, son olarak da Web Denetleyicisini Göster’e tıkla.
 3. 3
  Anket kutucuğunun kodunu ara. Öge denetleyicisinde, fareni tüm kod satırlarının üzerinde gezdir ve ana pencerede anket kutucuğunun vurgulanmasını bekle. Anket kutucuğunun vurgulandığını gördüğünde kutucuğun kod satırını bulmuşsun demektir.
  • Belli kod satırlarını, satırın yanındaki üçgene tıklayarak genişletmen gerekebilir.
  • Kodu bulamazsan öge denetleyicisine bakarken ankete sağ tıkla. Bir kod satırının yanında metin belirirse o kod satırı anket kutucuğudur.
 4. 4
  Anket kutucuğunun kod satırını sil. Kod satırına tıkla, ardından bilgisayarının Delete tuşuna bas. Kod satırına sağ tıklayıp Sil’e veya Kaldır’a da tıklayabilirsin.
 5. 5
  Kaplama kod satırını ara. İnternet sayfasında, içeriğe erişmeni engelleyen şeffaf bir ekran kalacaktır; kaplama kod satırını silince bu ekran ortadan kalkar. Kaplama kod satırını seçince tüm sayfa vurgulanır.
 6. 6
  Kaplama kod satırını sil. Artık sayfadaki bağlantılara veya içeriğe erişebiliyor olman gerekir.
  • Anket, sayfanın yüklenmesi için zorunlu ise bu yöntem işe yaramaz.
  • Kaplama kodunu silince kaydırma çubuğu kaybolabilir. Bunun üstesinden gelmek için sayfayı farenle kaydırabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Anketleri atlamanın bir diğer yolu ise tarayıcının JavaScript’ini tamamen devre dışı bırakmaktır; ama bu, sitenin bazı bölümlerini görmeni de engeller ki bu yüzden anketin arkasında kalan içeriği göremeyebilirsin.
 • Öge denetleyicisini kullanmak deneme yanılma işidir. İşlemi tamamlayabilmek için sayfayı birkaç kez yeniden yüklemen ve yeniden denemen gerekebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı İnternet sitelerinde belli bir anketi silince başka bir açılır pencere belirir ve "Anket Atlama Tespit Edildi" mesajını gösterir.
 • Bir anket, yalnızca içeriği kapatmak yerine içeriğin yüklenebilmesi için gerekliyse anketi atlamak işe yaramayacaktır.
 • Yalnızca tanınmış programları indir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam