Android Telefon Google Cloud'a Nasıl Yedeklenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Telefon verilerinin güvenliğinden emin olmak için telefonunu her birkaç haftada bir Android'in çevrim içi dosya depolama alanına yani Google Cloud’a yedeklemelisin. Fotoğraflarını ve videolarını "Google Fotoğraflar" uygulamasından yedeklerken; Android Telefonu’nun kişilerini, takvim verilerini, uygulama verilerini, chrome verilerini, belgelerini ve Drive içeriklerini "Ayarlar" uygulaması üzerinden Google'ın sunucularına yedekleyebilirsin.

Makalenin 1.Yöntemi:
Standart Verileri Yedekleme

 1. 1
  Ayarlarını açmak için "Ayarlar" uygulamana dokun. Ayarlar uygulaması dişli bir çarka benzer.
 2. 2
  "Yedekle ve Sıfırla" seçeneğini bulana kadar ekranı aşağı kaydır ve ardından bu seçeneğe dokun. Google Cloud yedeklemesini bu menüden etkinleştirebilirsin.
 3. 3
  İstenirse PIN’ini gir. Bu PIN, telefonunun kilidini açmak için kullandığın PIN veya şifre ile aynı olmalıdır.
 4. 4
  "Verilerimi yedekle" ve "Otomatik geri yükle" anahtar seçeneklerini kaydır. Anahtarları kaydırdığında ilgili anahtarların yeşile dönmesi, veri yedekleme ve otomatik geri yükleme işlemlerinin aktif olduğunu gösterir.[1]
 5. 5
  "Hesabı Yedekle" seçeneğine dokun.
 6. 6
  Google Hesabının adına dokun. Bu, telefonunla kullandığın ana Google hesabın olmalıdır.
 7. 7
  Ana Ayarlar menüsüne dön.
 8. 8
  "Hesaplar" seçeneğini bulana kadar ekranı aşağı kaydır ve ardından bu seçeneğe dokun. Telefonunu yedekleyeceğin belirli bir hesabı seçmen gerekir.
 9. 9
  Hesaplardaki "Google" seçeneğine dokun ve ardından Gmail hesabını seç.
 10. 10
  Yedeklemek istediğin her şeyin tercih anahtarlarını kaydır. Anahtarları kaydırdığında ilgili anahtarların yeşile dönmesi, yedeklemelerin onaylandığını belirtir. Tüm verilerinin nerede olduğundan emin değilsen bu seçeneklerin tümünü yedekle. Standart veri seçeneklerin şunlardır:
  • Uygulama verileri
  • Takvim
  • Chrome
  • Kişiler
  • Belgeler
  • Drive
 11. 11
  Ayarlar uygulamasından çık. Böylece yedekleme işlemi tamamlanmış olur.
  Reklam

Makalenin 2.Yöntemi:
Fotoğrafları ve Videoları Yedekleme

 1. 1
  "Google Fotoğraflar" uygulamasını aç. Bu uygulama, tüm Android telefonlarda standart olarak bulunur.
 2. 2
  Ekranının sol üst köşesindeki üç yatay çizgi simgesini bul ve bu simgeye dokun.[2]
 3. 3
  Google e-posta adresini ve şifreni kullanarak Google hesabına giriş yap. Bu kimlik bilgileri, telefonunun Google hesabı için kullandıklarınla aynı olmalıdır.
 4. 4
  Google Fotoğraflar uygulamasının ana ekranına dön.
 5. 5
  Öncelikle "Ayarlar" seçeneğine ardından "Yedekle ve senkronize et"e dokun.
 6. 6
  "Yedekle" seçeneğinin anahtarını aç. Bu seçenek, ekranının en üstünde yer almalıdır. Seçenek anahtarı, "Yedekle" başlığının hemen altındaki "Açık" kelimesinin yanında bulunur.
 7. 7
  Fotoğraflarını ve videolarını Google Fotoğrafları bulutuna yedeklemek için "Tümünü yedekle"ye dokun. "Dolaşımdayken" butonunu kaydırarak mobil verideyken de (Wi-Fi’de değilken) fotoğraflarını yedekleyebilirsin.
 8. 8
  Google Fotoğraflarının içeriğini görüntüleyerek yedeklemenin başarısını doğrula. Telefonunun tüm fotoğrafları şimdi yedeklenmiş olmalıdır!
  Reklam

İpuçları

 • Kısa mesajları (SMS) yedekleme, burada listelenen varsayılan yedekleme yöntemlerine dâhil değildir, bu yüzden mesajlarını yedeklemek özel bir uygulama indirmeni gerektirir. "SMS Backup+" ve "SMS Backup & Restore" bu amaca uygun ve Google Play mağazasında oldukça önerilen (ve ücretsiz) uygulamalardır.[3]
Reklam

Uyarılar

 • Android telefonunu düzenli olarak yedeklememen, telefonun çalışmadığında tüm verilerini kaybetmene neden olabilir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Bu makale işine yaradı mı?

Evet
Hayır
Reklam